Lista aktualności Lista aktualności

Ekspresja twórcza Puszczą Kozienicką

W szkole drzewnej i leśnej w Garbatce-Letnisku odbył się wernisaż wystawy poplenerowej 11. Międzynarodowego Pleneru Ekspresji Twórczej Malarstwa i Rzeźby „Puszcza Kozienicka Inspiracje Garbatka-Letnisko”. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Tę miejscowość o tradycjach uzdrowiskowo-wypoczynkowych położoną w urokliwej Puszczy Kozienickiej odwiedziło kilkudziesięciu artystów z całego świata. Ich zmagania twórcze trwały od 14 do 29 lipca i zakończyły się wernisażem gromadząc wielu pasjonatów i miłośników sztuk pięknych z całego świata, wśród nich byli malarze i rzeźbiarze z Armenii, Niemiec, Turcji, Indii, Macedonii, Szwecji, Tadżykistanu, Ukrainy, Walii oraz Polski.

Było to spotkanie artystów ceniących sobie atmosferę Garbatki-Letnisko i piękno przyrody Puszczy Kozienickiej. Organizatorem pleneru był Mirosław Dziedzicki, który nie tylko jest dyrektorem szkoły drzewnej, ale także utalentowanym rzeźbiarzem.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w liście przesłanym na tę okazję napisał: – Mazowsze, w tym również Puszcza Kozienicka to region malowniczy, pełen rozmaitych ciekawostek i urzekających krajobrazów. Całe bogactwo naszych lasów i naszej kultury zasługują na podziw i uwiecznianie w przeróżnych formach w sztuce. Międzynarodowe spotkania w plenerze, stanowią znakomity wkład w promocję regionu i jej przyrody.

Dzięki życzliwości leśników z Nadleśnictwa Zwoleń twórcy mieli możliwość zwiedzenia urokliwego krajobrazowo i historycznie Mazowsza, w tym Puszczy Kozienickiej, zainspirowania się przyrodą i co z tym się wiąże tworzenia w drewnie.

Garbatka-Letnisko to miejsce, gdzie panuje artystyczna atmosfera, która ujawnia dużą potrzebę uczestniczenia w kulturze przez kontynuowanie spotkań artystycznych. Leśnicy współorganizując plener i uczestnicząc w nim mieli po raz kolejny okazję przekonać się o ogromie inwencji twórczej artystów, pojmowania różnej istoty tworzenia, odkrywanej indywidualnie dla każdego odbiorcy dzieł. Warto upowszechniać kulturotwórczą rolę lasu i las jako miejsce inspiracji, a także drewno jako materiał, który poddaje się działaniom twórczym.

Organizację wernisażu wsparły nadleśnictwa położone na terenie Puszczy Kozienickiej - Radom, Kozienice i Zwoleń oraz Nadleśnictwo Dobieszyn położone na terenie Puszczy Stromieckiej.