Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy uczcili 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku

Kilka tysięcy uczestników, w tym radomscy leśnicy wzięło udział w obchodach związanych z 37. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w bazylice Św. Brygidy, koncelebrowanej przez metropolitę gdańskiego JE ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia. Następnie odbył się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji pod historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie złożono kwiaty. W uroczystościach uczestniczyli związkowcy z całego kraju, którzy licznie zgromadzili się w tym dniu w Gdańsku, a także marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, parlamentarzyści, samorządowcy, administracja rządowa, wojsko, policja i organizacje kombatanckie. Delegacja reprezentująca leśników z radomskiej dyrekcji, ze względu na charakter i rangę uroczystości wystawiła poczet sztandarowy Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Regionu Świętokrzyskiego i Ziemi Radomskiej.

31 sierpnia 1980 r., w Stoczni Gdańskiej komunistyczne władze reprezentowane przez Komisję Rządową oraz Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS) podpisały Porozumienie Gdańskie, zezwalając m.in. na: utworzenie "niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych”, prawo do strajku, wolność słowa, wzrost płac, pełne zaopatrzenie rynku w artykuły żywnościowe, obniżenie wieku emerytalnego, poprawę warunków pracy służby zdrowia, wszystkie soboty wolne od pracy, waloryzację płac, rent i emerytur, zwiększenie liczby miejsc w żłobkach i przedszkolach czy wydłużenie urlopu macierzyńskiego.