Lista aktualności Lista aktualności

Maj miesiącem Niezapominajki

15 maja obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki. Zawdzięczamy je znakomitemu redaktorowi Polskiego Radia – śp. Andrzejowi Zalewskiemu, wielkiemu miłośnikowi polskiej przyrody i przyjacielowi leśników. Na terenie RDLP w Radomiu leśnicy organizują w tym miesiącu pikniki w ramach Niezapominajki.

Przypomnijmy słowa redaktora Andrzeja Zalewskiego odnoszące się do Święta Polskiej Niezapominajki: „Zabawa pożyteczna, bo my musimy stąd, z tego miejsca ponieść w Polskę szacunek do lasów, szacunek do przyrody, bo jesteśmy jej cząstką…. Ten kwiatek musi nas uczyć – nie tylko szacunku do przyrody, ale również miłości bratniej, miłości do ludzi, serdeczności, pamięci o rodzinie, temu do tego wszystkiego ma służyć Niezapominajka (…) Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków".

Pierwszym akcentem związanym ze świętem były obchody na terenie Nadleśnictwa Chmielnik zorganizowane wspólnie z miejscowym samorządem i Chmielnickim Centrum Kultury w minioną niedzielę kolejny raz w Chmielniku, a po raz pierwszy przy siedzibie nadleśnictwa. Trzeba powiedzieć, że redaktor związany był z Chmielnikiem i był jego Honorowym Obywatelem. Tegoroczne obchody Święta Polskiej Niezapominajki rozpoczęły się od  mszy św. w intencji redaktora. Potem był bieg zorganizowany w lasach nadleśnictwa wspólnie z Run Team Chmielnik oraz występy dzieci i młodzieży. Były też akcenty związane ze 100-leciem Niepodległości – wykłady oraz sadzenie „Bartusia” – potomka pomnika przyrody dąb „Bartek”. Wydarzenie zakończyło się występami tanecznymi. Wszystko w niezapominajkowej atmosferze.

Przed nami Centralne Obchody Święta Polskiej Niezapominajki – już w najbliższą niedzielę 20 maja zapraszamy do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku do Nadleśnictwa Radom.