Lista aktualności Lista aktualności

Noc Wyklętych

W nocy z piątku na sobotę na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej Delegatury w Radomiu i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej leśnicy z radomskiej dyrekcji uczestniczyli w „Nocy Wyklętych”. Spotkanie zorganizowane zostało w Przystanku Historia IPN w Puszczy Kozienickiej (Gajówka ZHR k. Augustowa).

Ani siarczysty mróz, ani późna pora nie zniechęciły zaproszonych gości do uczestniczenia w wydarzeniach zorganizowanych w starej gajówce ukrytej w lesie. – Będziemy świętować dzień Żołnierzy Wyklętych w innej formie, nie tylko przez słowo, ale przez film, widowisko i inne atrakcje – powiedział prof. dr hab. Marek Wierzbicki z radomskiej delegatury IPN.

Podczas spotkania uczestnicy mogli zwiedzić Centrum Edukacji Historycznej, wysłuchać wykładu profesora pt. „Od legionistów do Wyklętych i Solidarności – łańcuch pokoleń walczących o niepodległość Polski w Puszczy Kozienickiej w latach 1918-1989” czy obejrzeć film "Zagończyk" – najnowsze dzieło Przemysława Bednarczyka o najwybitniejszym dowódcy podziemia niepodległościowego na tym terenie – majorze AK Franciszku Jaskulskim. Podczas wydarzenia zaprezentowano partyzancki ryngraf sierż. Tadeusza Krawczyka ps. „Witold”. Wśród osób, które go otrzymały był Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu oraz Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice, którego reprezentował zastępca Artur Mazur.

Kolejnym punktem programu było Widowisko-Światło-Dźwięk pt. „Dla Ciebie Polsko”, a o godz. 22 rozpoczęła się aktywna część "Nocy Wyklętych", podczas której można było zagrać w historyczną grę w Escape Roomie lub uczestniczyć w grze terenowej „Wyprawa po broń ze zrzutu”. Rozstrzygnięty został też konkurs historyczny „Polacy w walce o Niepodległą”, śpiewano partyzanckie pieśni przy ognisku oraz można było obejrzeć filmy o tematyce partyzanckiej.

Piknik historyczny był doskonałą okazją do przywrócenia pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz poznania historii walk niepodległościowych regionu Puszczy Kozienickiej. Pokazano w jaki sposób dążenie do wolności łączyło pokolenia Polaków.

Noc Wyklętych odbyła się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy jako wydarzenie inauguracyjne 100-lecia obchodów Odzyskania Niepodległości.