Lista aktualności Lista aktualności

Otwarcie punktu Wilczego Szlaku w Nadleśnictwie Marcule

Nadleśnictwo Marcule jako jedno z ośmiu nadleśnictw w kraju zostało włączone w Wilczy Szlak – tegoroczną pętlę Wielkiego Szlaku Leśnego. 28 lipca w Centrum Edukacji Przyrodniczej został udostępniony kolejny punkt szlaku.

Wilczy Szlak to pierwszy etap Wielkiego Szlaku Leśnego – projektu Lasów Państwowych, który dotyczy turystyki i edukacji. Jest to trasa tematyczna łącząca wybrane obiekty według wspólnego klucza, którym w tym roku jest wilk.

Znajdująca się w Centrum Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Marcule figura św. Franciszka wpisała się w Wilczy Szlak poprzez legendę o obłaskawieniu przez niego wilka z włoskiego miasteczka Gubio.

Podczas otwarcia punktu Hubert Ogar z Nadleśnictwa Marcule zaprezentował Wielki Szlak Leśny i Wilczy Szlak oraz Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bp. Jana Chrapka. Legendę o obłaskawieniu przez św. Franciszka wilka z Gubbio przedstawił ks. dr Karol Kowalczyk. O swoich spotkaniach z wilkami i wynikach monitoringu wilków w lasach iłżeckich i Puszczy Świętokrzyskiej opowiedział prof. Roman Gula z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Miłym akcentem było wręczenie przez przedstawicieli Towarzystwa Ochrony i Promocji Zawodów Ginących oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i Muzeum Regionalnego w Iłży kapliczki św. Franciszka nawiązującej do legendy o wilku z Gubbio.

Następnie Piotr Kacprzak - zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, Tadeusz Misiak - nadleśniczy, prof. Roman Gula oraz Andrzej Moskwa - burmistrz Iłży w asyście Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu symbolicznie otworzyli punkt Wilczego Szlaku odsłaniając pamiątkową tablicę i rzeźbę przedstawiającą wilka.

Kolejnym punktem programu była prezentacja filmów o wilkach i Wilczym Szlaku, a także diaporam o wilkach.

W ramach Wilczego Szlaku oprócz Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum w Marculach leśnicy zapraszają także do odwiedzenia: Wilczego Szańca, Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Ssaków „Przytulisko" w Nadleśnictwie Krynki, ścieżki przyrodniczej „Tropem wilka" w Nadleśnictwie Głęboki Bród, Arboretum w Karnieszewicach (RDLP w Szczecinku), gdzie rośnie wawrzynek wilczełyko, ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej „Uroczysko Napromek" znajdującej się w pobliżu Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Napromek, gdzie istnieje specjalna woliera dla wilków, a także Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, w którego okolicy w bieszczadzkich lasach organizowanych jest wiele imprez z wilkiem w tle oraz pomnika wilka w miejscowości Wyszanowa na terenie Nadleśnictwa Trzciel.

Przygotowana na Wilczym Szlaku przez leśników oferta turystyczna pozwoli odwiedzającym lasy skorzystać z gotowych scenariuszy wycieczek, w które została włączona infrastruktura edukacyjna i turystyczna Lasów.

*****

Wilk z Gubbio i św. Franciszek

„W czasie, gdy św. Franciszek przebywał w Gubbio (miasto i gmina w środkowych Włoszech), w okolicy pojawił się wilk, który napadał na inwentarz, a wkrótce potem również na ludzi. Każdy, kto próbował zabić wilka, był przez niego pożerany. Wilk z Gubbio terroryzował miasto aż do czasu oswojenia go przez św. Franciszka, który zawarł z wilkiem porozumienie, że jeśli nie będzie nikogo krzywdzić, ludzie będą go karmić do końca życia. Po dwóch latach wilk zmarł ze starości…"

Również nad leśnikami pracującymi w lasach marculskich i gośćmi odwiedzającymi Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. bpa Jana Chrapka w Nadleśnictwie Marcule czuwa postać św. Franciszka. Figurka świętego usytuowana jest na polanie tuż przy wejściu do arboretum. Postać św. Franciszka dla leśników marculskich jest szczególnie ważna, ponieważ w podziękowaniu za służbę leśną pracownicy Nadleśnictwa Marcule ufundowali ją z okazji dwudziestolecia reaktywowania nadleśnictwa. Działające od roku 2006 Centrum Edukacji Przyrodniczej jest jednostką wyjątkową. W jej skład wchodzą m.in.: arboretum, w którym występuje ponad 900 gatunków roślin i ich odmian reprezentowanych przez ponad 2,5 tys. osobników, Zagroda Edukacyjna „Nasze Zwierzęta", powstała w 2016 r., zamieszkiwana przez zwierzęta dzikie (daniele, muflony, koniki polskie, bażanty, kuropatwy, kaczki krzyżówki) i domowe (osły, owce, kozy, gołębie i drób ozdobny), oraz skansen sprzętu rolno-leśnego. Ten niezwykły zakątek jest pod wieloma względami miejscem szczególnym, chętnie odwiedzanym zarówno przez młodzież szkolną, jak i osoby dorosłe.

Godziny otwarcia: arboretum jest czynne od pn. do pt. w godz. 7.00–15.00, w sb. i ndz. w godz. 12.00–20.00. Współrzędne geograficzne: N 51º5'45,46''; E 21º12'51,89''.