Lista aktualności Lista aktualności

Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia

Do 18 października w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu można oglądać wystawę „Poznaj Grzyby – Unikniesz Zatrucia”. Została ona zorganizowana we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśnictwami Kozienice, Radom i Zwoleń.

Celem wystawy jest upowszechnienie wiedzy na temat grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz zasad bezpiecznego dla ludzi i przyjaznego dla lasów grzybobrania. Na wystawie można obejrzeć 60 sztuk atrap grzybów udostępnionych prze Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie. Atrapy wykonane są w skali 1:1, wśród nich grzyby jadalne i mylone z nimi ich trujące sobowtóry, a także rzadkie grzyby chronione.

Odwiedzający ekspozycję mogą poczuć się jak w prawdziwym lesie. Sprzyja temu aranżacja z roślin runa leśnego i drzew leśnych przygotowana dzięki nadleśnictwom Kozienice, Radom i Zwoleń oraz odgłosy lasu. Dostępne są także materiały edukacyjne w postaci ulotek i broszur o grzybach, a także kleszczach. Dla smakoszy kuchni inspirowanej lasem leśnicy przygotowali broszurę ze sprawdzonymi przepisami na potrawy z darów lasu zebranymi wśród leśników, ich przyjaciół i rodzin. Dodatkowo można obejrzeć film na temat grzybów.

Przewodnikami po wystawie są grzyboznawcy – pracownicy PSSE w Radomiu, którzy objaśniają jak uniknąć podczas grzybobrania tragicznych pomyłek oraz jak postępować w przypadku zatrucia grzybami.

Wystawa cieszy się olbrzymim powodzeniem, w szczególności wśród szkół.

Zwiedzanie wystawy jest możliwe w dniach od 3 do 18 października po uprzedniej rejestracji PSSE w Radomiu (ul. Okulickiego 9D) tel. 48 330 90 47:

  • w godz. 8.30-18.00 od poniedziałku do piątku,
  • w godz. 10:00-14:00 w sobotę i w niedzielę.

Wystawa jest dostępna dla grup zorganizowanych, ale też osób indywidualnych. Pracownicy sanepidu zapewniają, że zawsze można także przyjść do grzyboznawcy na konsultację niepewnych zbiorów.

Wystawa została otwarta 3 września. Podczas uroczystości Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podkreśliła, że wystawa jest organizowana w Radomiu już po raz 10., w tym czasie odwiedziło ją 25 tys. osób. – Celem wystawy jest upowszechnianie wiedzy o rozpoznawaniu grzybów, zasadach ich zbioru, bogactwa lasu – powiedziała dyrektor. Grzyby mają dużo wody, ale też białka, witamin z grupy B, D, C, błonnika i wiele innych wartościowych substancji – dodała.

Podziękowała też Marii Pawlak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie za udostępnienie wystawy oraz leśnikom za wsparcie organizacyjne.

Podczas otwarcia została także wręczona nagroda w konkursie fotograficznym Leśne inspiracje. Otrzymała ją Natalia Pietrzyk z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Pionkach.

Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu przedstawił gatunki grzybów występujące w radomskich i świętokrzyskich lasach. Omówił popularne gatunki zbierane w regionie, ale też te rzadziej zbierane i wymagające więcej wiedzy na temat ich rozróżniania. Podczas prezentacji pokazał także grzyby chronione i takie, które sprzyjają leśnikom tworząc mikoryzę lub przeciwnie – powodują choroby drzew, tak jak opieńka. Podkreślił, że wszystkie grzyby mają swoje miejsce w lesie, a wiele z nich ma olbrzymie znaczenie dla zachowania bioróżnorodności. Spośród 3300 grzybów wielkoowocnikowych w Polsce, trujących jest ok 200 gatunków (w tym kilka śmiertelnie), ok. 1300 jadalnych, a przeciętnie każdy z nas zbiera zaledwie kilka, kilkanaście gatunków – powiedział dyrektor. Pokazał też zdjęcia z rekordowych tegorocznych grzybobrań.

Interesujące było także wystąpienie Grzegorza Stolarka, ordynatora Oddziału Zakaźnego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, który omówił choroby, jakimi można się zarazić podczas przebywania w lesie. Podkreślił, że bardzo ważny jest odpowiedni ubiór: długie rękawy i nogawki, buty, repelenty, unikanie jedzenia niemytych owoców leśnych, a także bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Przestrzegając tych zasad wyjdziemy z lasu zdrowi, zregenerowani i z koszami pełnymi grzybów.

Leśną atmosferę podczas uroczystości otwarcia podkreślił koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. Dodatkowo na terenie PSSE w Radomiu można oglądać wystawę posterów Dary Lasów udostępnioną przez RDLP w Radomiu.

Wyniki konkursu Leśne inspiracje