Lista aktualności Lista aktualności

SADZIMY 1000 DRZEW na MINUTĘ

Corocznie w Polsce leśnicy wysadzają ok. 500 mln nowych sadzonek drzew i krzewów, średnio 1000 drzew na minutę….

7 października na terenie Nadleśnictwa Chmielnik w ramach ogólnopolskiej kampanii Lasów Państwowych pt. „Sadzimy 1000 drzew na minutę” oraz imprezy pn. „Wspólnie posadźmy las – walcząc z globalnym ociepleniem”

Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, z inicjatywy marszałka Województwa Świętokrzyskiego, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz nadleśniczego Nadleśnictwa Chmielnik zorganizowano imprezę edukacyjną.

Do wspólnego sadzenia lasu zaproszono uczniów i nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej w Kołaczkowicach, pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz pracowników Nadleśnictwa Chmielnik. Miejsce sadzenia wytypowano w leśnictwie Budy. Była to powierzchnia leśna uszkodzona przez wiatry huraganowe w 2015 roku.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Chmielnik wprowadził zebranych w tematykę sadzenia sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym. Nadleśniczy szczegółowo omówił również zasady prawidłowego sadzenia sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym. Sadzonki sosny zostały wyprodukowane przez jedną z najnowocześniejszych w Polsce szkółkę kontenerową w Nadleśnictwie Daleszyce.

Po instruktażu uczestnicy imprezy z zapałem przystąpili do wysadzania sadzonek. Wysadzono ponad 400 sztuk sosny. Na zakończenie Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek wraz z zastępca dyrektora RDLP w Radomiu Piotrem Kacprzakiem wręczyli dzieciom i nauczycielom certyfikaty potwierdzające ich udział w akcji.

Zakończeniem imprezy było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Akcja wpisuje się w cykliczne kalendarium edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa.