Lista aktualności Lista aktualności

Święty Franciszek – patron leśników

4 października leśnicy w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej wspominali swojego patrona – św. Franciszka z Asyżu. Ten wyjątkowy święty miał podziw i szacunek do wszelkiego stworzenia połączony odpowiedzialnością za dar stworzenia wynikającą z wielkiej miłości, współczucia i pokory.

W konferencji „Święty Franciszek z Asyżu – patron leśników i przyrodników” wzięli udział pracownicy nadleśnictw i biura RDLP w Radomiu oraz przedstawiciele bliskich leśnikom instytucji i organizacji związanych z lasami i ochroną środowiska, a także księża i duszpasterze leśników oraz ojcowie Franciszkanie.

200 osób przemaszerowało z siedziby Nadleśnictwa Skarżysko na teren Bazyliki Matki Bożej Ostrobramskiej z figurą Św. Franciszka z Asyżu wyrzeźbioną z drewna dębowego. Towarzyszyła im Miejska Orkiestra Dęta OSP w Szydłowcu oraz poczty sztandarowe RDLP, nadleśnictw i związków zawodowych.

W bazylice zgromadzonych przywitał kustosz Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ks. prał. dr Jerzy Karbownik. Następnie uczestnicy obejrzeli przedstawienie pt. „Miłość jedyna jest” w wykonaniu Grupy Teatralnej Stowarzyszenia Twórczości Artystycznej Osób z Zespołem Downa Opatrzność w Radomiu. Po przedstawieniu Anna Majcher podziękowała leśnikom za życzliwość i wsparcie działalności Stowarzyszenia. Następnie zgromadzeni wysłuchali wykładu franciszkanina o. Daniela Śliwińskiego: „Edukacja i duchowość ekologiczna według Papieża Franciszka na podstawie Encykliki Laudato Si”.

Po konferencji zastępca dyrektora RDLP w Radomiu Marek Szary powitał zgromadzonych oraz podziękował księdzu biskupowi za przyjęcie zaproszenia na uroczystości, kustoszowi Sanktuarium za inspirację obchodów św. Franciszka, a aktorom ze Stowarzyszenia Opatrzność za przypomnienie, ze najważniejsza jest miłość.

Mszę Świętą w Bazylice Matki Bożej Ostrobramskiej w intencji leśników celebrował Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Turzyński. Podczas kazania przypomniał, że św. Franciszek to jeden z najważniejszych świętych. – Przeżył on w życiu przemianę, mówił o najważniejszych tęsknotach, które są wspólne dla nas wszystkich. Piękny, niezwykły i ciekawy jest św. Franciszek ze swoimi tęsknotami i historią. Tęsknił za pełnią, miał niezwykłą miłość do stworzenia: drzew, kwiatów, słońca, wiatru, wody, ziemi, ognia. I zapewne dlatego leśnicy mają go za patrona. Myślę, że zdarzyło się wam w lesie wychwalać Boga za stworzenie świata lub odwrotnie przez stworzenie odnaleźć drogę do Pana Boga, zadziwić się jak ten świat jest stworzony. Św. Franiczek miał w sobie pokorę i prostotę i to jest coś bardzo ważnego – pycha ostatecznie zawsze prowadzi do upadku. Kochani leśnicy jesteście potrzebni światu, niech was św. Franciszek prowadzi, bądźcie jak on realistami, pokornymi i prostymi – powiedział biskup.

Konferencja zorganizowana została po raz drugi w związku ze wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu i na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń organizowanych na terenie RDLP w Radomiu w terminie bliskim 4 października, kiedy to przypada dzień wspomnienia tego szczególnego patrona leśników i przyrodników.