Lista aktualności Lista aktualności

Upamiętnienie leśników – Ofiar Zbrodni Katyńskiej

12 kwietnia w przeddzień Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej radomscy leśnicy w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom odsłonili obelisk poświęcony leśnikom zamordowanym w Zbrodni Katyńskiej.

Było to wydarzenie inaugurujące obchody 100-lecia Niepodległości na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Obecni na nim byli leśnicy na czele z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy, a także przedstawiciele organizacji kombatanckich, patriotycznych, IPN, służb mundurowych i bliskich leśnikom związanym z leśnictwem i ochroną środowiska. Uroczystość została poprzedzona mszą świętą w kościele pw. św. Mikołaja i św. Małgorzaty w Jedlni w intencji leśników zamordowanych w Katyniu oraz ofiar Katastrofy Smoleńskiej pod przewodnictwem ks. kan. Stanisława Sikorskiego, kapelana Armii Krajowej, proboszcza ks. Janusza Smerdy i duszpasterzy leśników.

Po mszy świętej odsłonięty został obelisk upamiętniający leśników zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej. Na wstępie głos zabrał Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. – Oddając hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej dedykujemy ten pomnik leśnikom z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu: Michałowi Frankowi, Józefowi Jankiewiczowi, Zygmuntowi Sobkiewiczowi i wszystkim leśnikom z naszego regionu zamordowanym w Katyniu, Miednoje, Kuropatach i innych miejscach na wschodzie, których nazwiska zostaną dołączone do tablicy pamięci na pomniku – powiedział nadleśniczy. Odsłonięcia dokonali: Tadeusz Fabisiewicz, prezes Koła Leśników Kombatantów przy RDLP w Radomiu, posłowie na Sejm RP: prof. dr hab. Jan Szyszko, Andrzej Melak i Dariusz Bąk oraz dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych i dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu.

Po odsłonięciu obelisku głos zabrali: Andrzej Melak, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentujący Komitet Katyński i Krąg Pamięci Narodowej oraz prof. dr hab. Jan Szyszko – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, były Minister Środowiska. Odczytany został także list od Marka Suskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Następnie uczestnicy wysłuchali wystąpień dotyczących Zbrodni Katyńskiej i leśników, którzy byli jej Ofiarami. Na wstępie dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RLDP w Radomiu powiedział: – Podczas dzisiejszej uroczystości pragniemy uczcić pamięć leśników poległych i zamordowanych przez Rosję sowiecką na nieludzkiej ziemi. Po napaści Armii Sowieckiej na Polskę, dokonywano masowych zbrodni na obywatelach Polski – szczególnie wojska, policji, korpusu ochrony pogranicza, urzędnikach państwowych oraz leśnikach. Symbolem tej zbrodni stał się Katyń. Ks. prałat Zdzisław Peszkowski, więzień Kozielska, kapelan rodzin katyńskich pisał o leśnikach zamordowanych w Katyniu w publikacji „Leśnicy w grobach Katynia” – na liście katyńskiej jest ich ponad siedmiuset. Szacuje się, że tylko w początkowym okresie wojny zginęło lub zostało zamordowanych na wschodzie ponad 3 tys. leśników, wielu wywieziono w głąb Związku Radzieckiego. Los wielu leśników oraz ich rodzin do dnia dzisiejszego nie jest znany. Dyrektor wspomniał także trzech wybitnych leśników i ich tragiczne losy związane z Katyniem. Byli to: Adam Loret, organizator i dyrektor naczelny Lasów Państwowych w II Rzeczypospolitej, Jan Teodor Hausbrandt, twórca i pierwszy dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Jan Dunin-Markiewicz, dyrektor radomskiej dyrekcji LP w latach 1934-1939.

W dalszej części dr Sebastian Piątkowski z delegatury w Radomiu, oddziału w Lublinie, Instytutu Pamięci Narodowej omówił regionalny wymiar Zbrodni Katyńskiej, podkreślił, że strata tych ludzi, szczególnie w małych miejscowościach, gdzie tworzyli społeczną i narodową elitę była i jest niemożliwa do zniwelowania w jakikolwiek sposób. Inicjatywę Las Pamięci Leśników Ofiar Zbrodni Katyńskiej przybliżyła Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie, wskazując, że grupa zawodowa leśników była bardzo dobrze przygotowana do walki i przez to niebezpieczna, co spowodowało, że tak wiele osób zostało zamordowanych w trybie katyńskim – bez przesłuchania, postawienia zarzutów, bez wyroku. O leśnikach z terenu RDLP w Radomiu – Ofiarach Zbrodni Katyńskiej opowiedział Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu. Listy katyńskie wciąż pozostają niepełne, nadal trwają prace związane z ich uzupełnieniem, z terenu samej radomskiej dyrekcji LP może być to jeszcze blisko 30, a nawet więcej leśników.

Głos zabrał także Dariusz Bąk – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, który podkreślił, że leśnicy po żołnierzach Wojska Polskiego i policjantach byli trzecią pod względem liczebności grupą ofiar Zbrodni Katyńskiej, stanowili trzon tych, którzy strzegli terytorium Polski. Odczytany został również list Stanisława Karczewskiego, Marszałka Senatu RP.

Podsumowaniem spotkania było wystąpienie dr inż. Andrzeja Koniecznego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Dyrektor podkreślił szczególne znaczenie inicjatywy upamiętnienia leśników – ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wspomniał także o innych działaniach dotyczących pielęgnowania przez leśników pamięci o historii Polski i ważnych osobach dla odzyskania wolności, co jest szczególnie ważne w roku 100-lecia Niepodległości.