Lista aktualności Lista aktualności

Wystawa Dostrzec człowieka

W budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu można oglądać wystawę zdjęć oczu osób niepełnosprawnych „Dostrzec człowieka”. Leśnicy włączyli się także w organizację spotkania wigilijnego dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Do Celu”.

Wystawa to kilkanaście zdjęć autorstwa Doroty Wólczyńskiej przedstawiających oczy uczestników radomskich Warsztatów Terapii Zajęciowej „Do Celu”. Zdjęcia powstały w ramach kampanii społecznej o tej samej nazwie. Oczy są zwierciadłem duszy, oczy nikogo nie oszukają, zdjęcia pomogą nam wejść w emocje i uczucia, które towarzyszą osobom niepełnosprawnych. Może poruszą czyjeś serca i coś się dalej stanie dzięki nim. Chciałabym, aby te oczy się wpatrzyły w oczy ludzi, którzy mogą coś pomóc w kwestii osób niepełnosprawnych – powiedziała autorka zdjęć. Dorota Wólczyńska pracuje jako nauczyciel w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Radomiu, po pracy działa w Lidze Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej i Klubie Przyrodników Regionu Radomskiego, jest także członkiem Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia była Tatiana Kaplińska, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej „Do Celu”, która ma także osobiste doświadczenia dotyczące osób niepełnosprawnych. Celem działań zainicjowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który był obchodzony 3 grudnia jest pokazanie ludzkiego, prawdziwego oblicza osób niepełnosprawnych, które łatwiej dostrzec na zdjęciach zbliżeniach fragmentów twarzy, a zwłaszcza oczu.  – Zdarza się, że niepełnosprawnym społeczeństwo dokucza, albo nie patrzy na nich – są niewidzialni, niepełnosprawność jednak nie ogranicza ich człowieczeństwa, a w oczach człowieka widać duszę i stąd pomysł na tę kampanię – powiedziała Tatiana Kaplińska.

Wystawę można oglądać do połowy stycznia w holu na I piętrze biura radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Leśnicy wzięli udział oraz udostępnili salę na spotkanie wigilijne uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Do Celu”, członków ich rodzin i opiekunów. W czasie spotkania prezentowany był także przejmujący spektakl pt. „Dostrzec człowieka” w wykonaniu Młodzieżowego Teatru Integracyjnego „A właśnie, że tak!!!”

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy