Lista aktualności Lista aktualności

Wystawa STOP ZAŚMIECANIU LASÓW

Do 3 sierpnia w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii ŁAŹNIA można oglądać Ogólnopolską Wystawę Rysunku Satyrycznego pod Patronatem Honorowym Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych STOP ZAŚMIECANIU LASÓW.

Wystawa zastała zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu, Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galerię ŁAŹNIA oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.

O idei przedsięwzięcia pisze Jacek Frankowski, kurator wystawy w słowie od karykaturzystów: Karykaturzyści są artystami wyczulonymi na problematykę społeczną. Naszą bronią jest śmiech. Negatywne zjawiska pokazane w „krzywym zwierciadle” stają się bardziej widoczne, dzięki czemu silniej oddziałują na świadomość, przełamują znieczulenie.

Obserwując wysiłki gospodarzy leśnych ostępów w walce o czyste lasy postanowiliśmy wesprzeć ich w tym działaniu. Konkurs „Stop zaśmiecaniu lasów” zaowocował artystycznym, satyrycznym orężem, skierowanym przeciwko tym, którzy bezmyślnie zaśmiecają tą świątynię przyrody, jaką są polskie lasy.

Ekspozycja „Stop zaśmiecaniu lasów” jest drugim po wystawie „Leśne żywoty i żywioły” przedsięwzięciem realizowanym przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury wspólnie z Lasami Państwowymi. Obydwie wystawy zostały bardzo dobrze przyjęte przez grono zawodowców i widzów podczas prezentacji w muzeach, galeriach, domach kultury, bibliotekach, szkołach i leśnych salach edukacyjnych. Wierzymy, że dobrze służą edukacyjnej misji realizowanej przez leśników. Wystawy te związały środowisko karykaturzystów ze środowiskiem leśników na dobre i na złe, co mnie leśnikowi i karykaturzyście sprawia prawdziwą satysfakcję.

Wernisaż wystawy odbył się 13 lipca. Beata Drozdowska, dyrektorka Łaźni podczas otwarcia zauważyła, że ta wystawa jest zupełnie inna niż dotychczasowe prezentowane w galerii, nie tylko ze względu na współorganizację przez leśników, ale i rodzaj prezentowanych prac. Rysunek satyryczny bardzo rzadko trafia do galerii, a jest bardzo ostry w wyrazie i wypowiedzi. Podkreśliła, że leśników i artystów połączył temat ważnej i pięknej idei Stop zaśmiecaniu lasów. – Jest to problem, który każdy z nas dostrzega. Jeśli tylko można cokolwiek zrobić, aby ukrócić ten proceder, zwrócić uwagę na problem, wyedukować to jesteśmy chętni i zgłaszamy się do działań – zadeklarowała.

Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu zauważył, że prezentowana wystawa jest połączeniem artyzmu satyry z rzeczą praktyczną. – Celem wystawy jest to, aby dotrzeć do społeczeństwa w sposób prześmiewczy, a dalej spowodować, aby nasze lasy były mniej zaśmiecone. Dużo osób odpoczywa w lesie, odwiedza las, i niestety pomimo uregulowań prawnych takich jak ustawa śmieciowa problem zaśmiecania nadal jest aktualny. Mamy nadzieję, ze tym przekazem dotrzemy do ludzi, zwrócimy ich uwagę – powiedział.

Podczas otwarcia zostały wręczone honorowe odznaki Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Otrzymali je Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, Edyta Nowicka, kierownik Zespołu ds. Promocji i Mediów RDLP, nadleśniczowie nadleśnictw Dobieszyn, Kozienice, Marcule, Radom i Staszów oraz Michał Budziszewski z ŁAŹNI, który aranżował wystawę.

Wystawę będzie można oglądać do 3 sierpnia, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.15-16 w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii ŁAŹNIA, Radom, ul. Żeromskiego 56.

Wstęp wolny. Zapraszamy!!!