Asset Publisher Asset Publisher

Pielgrzymowanie Leśników na Świętym Krzyżu

Na zaproszenie OO Oblatów z Sanktuarium na Świętym Krzyżu świętokrzyscy i radomscy leśnicy przybyli na uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. Spotkaniu towarzyszyła rada inauguracyjna Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”.

Mszę świętą w intencji leśników i ich rodzin odprawił JE ks. bp dr Edward Janiak, a towarzyszyli mu  duszpasterze leśników i misjonarze Oblaci.

Na pielgrzymkę przybyli Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu wraz ze swoimi zastępcami Piotrem Kacprzakiem i Markiem Szarym, Anna Pikus z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Sławomir Nowicki, zastępca dyrektora RDLP w Łodzi,  Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Marek Kamola, kierownik Zespołu Ochrony Lasu w Radomiu, Anna Kowalska, dyrektor Zespołu Szkół leśnych w Zagnańsku, Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz inni przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z leśnikami, a także pracownicy dyrekcji, nadleśniczowie i pracownicy nadleśnictw wraz z rodzinami.

Uroczysta liturgia przebiegała z udziałem pocztów sztandarowych z RDLP, nadleśnictw, związków zawodowych i szkoły leśnej oraz Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. Ofiarę mszy świętej złożyli pracownicy nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska. Podczas mszy św. JE ks. bp dr Edward Janiak zauważył, że leśnicy są bliżej stwórcy z racji wykonywanego zawodu, podkreślił znaczenie rozważań o krzyżu, cierpieniu i jego znaczeniu w życiu człowieka. Na zakończenie pielgrzymi oddali cześć relikwii Chrystusowego Krzyża przez adorację i ucałowanie.

Była to 4 pielgrzymka leśników na Święty Krzyż, która odbywa się w ramach trwającego Tygodniowego Odpustu ku czci Podwyższenia drzewa Krzyża Świętego. W tym roku uczestniczyło w niej ponad 300 osób.

Przed uroczystą mszą świętą odbyła się rada inauguracyjna Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska, na której wręczono powołania i wybrano prezydium rady.

W ramach spotkania można było także zwiedzić sanktuarium, muzeum przyrodnicze i zapoznać się z historią bazyliki. Na turystów przybyłych w tym dniu do sanktuarium czekało stoisko edukacyjne z darami lasów przygotowane przez Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska”. W nawiązaniu do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości uczestnicy zwiedzali także wystawę „Ojcowie Niepodległości” udostępnioną przez Instytut Pamięci Narodowej.