Asset Publisher Asset Publisher

Śladami Czerwca ‘76

Radomska delegatura IPN przybliża młodzieży z naszego regionu historię protestów robotniczych radomskiego Czerwca ‘76. Ważnym punktem na szlaku ich wędrówek jest siedziba RDLP w Radomiu, zajęta w 1975 r. pod Komitet Wojewódzki PZPR.

Śladami strajków robotniczych wędrowała młodzież z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Parznicach. Uczniowie klasy III połączyli inicjatywę radomskiej delegatury IPN z realizowanym przez siebie projektem, dotyczącym działalności ks. Romana Kotlarza. Jedną z misji Instytutu Pamięci Narodowej jest edukacja historyczna – radomska delegatura zainicjowała w tym roku wycieczki historyczne, których celem jest propagowanie wiedzy na temat protestów robotniczych z czerwca 1976 roku. Wycieczkę młodzieży z gimnazjum w Parznicach pomogło zorganizować Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala.

Przewodnikiem grupy był Arkadiusz Kutkowski z radomskiego IPN. Młodzież odwiedziła teren byłych Zakładów Metalowych Waltera, gdzie 25 czerwca 1976 roku robotnicy rozpoczęli protest. Kolejnym punktem na trasie młodych miłośników historii była Fabryka Broni, a następnym siedziba RDLP w Radomiu.

To tutaj w czasie strajków mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR. Budynek wzniesiony w 1938 roku własnymi siłami leśników, w 1975 roku został przejęty przez partię, co wiązało się także z likwidacją ówczesnej dyrekcji radomskich lasów – Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych w Radomiu.

Przed budynkiem RDLP w Radomiu grupę przywitał Piotr Kacprzak – zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej, który na czas wizyty młodych miłośników historii w siedzibie leśników, wcielił się w rolę przewodnika. Opowiadał nie tylko o czasie protestów robotniczych, ale również o historii budynku i dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, która w tym roku świętuje jubileusz 135-lecia. Młodzież odwiedziła ekspozycję poświęconą czasom Czerwca '76 oraz salę historii leśnictwa radomsko-kieleckiego. Na koniec, grupa obejrzała film pt. „135 lat RDLP w Radomiu".

Wzorem pierwszej wycieczki, siedzibę radomskich leśników odwiedzają kolejne grupy młodzieży kierowane przez IPN.

Dzięki wizycie w budynku RDLP w Radomiu, młodzież mogła przekonać się, jak ściśle losy Lasów Państwowych i leśników łączą się z burzliwą historią Polski.