Asset Publisher Asset Publisher

O jodle w Jedlni

Szeroko rozumianym zagadnieniom hodowli drzewostanów jodłowych i z udziałem tego gatunku poświęcone było szkolenie, na którym spotkali się zastępcy nadleśniczych i inżynierowie nadzoru z terenu RDLP w Radomiu.

6 i 7 listopada w LOE w Jedlni Letnisku odbyła się pierwsza, referatowa część szkolenia. Duże zainteresowanie wzbudziły tematy dotyczące nowego podejścia do zagospodarowania drzewostanów jodłowych. Jednym z nich jest trzebież przerębowa, jej formalne sankcjonowanie w planach urządzenia lasu i podstawy teoretyczne realizacji. Ciekawe aspekty tego zabiegu, w tym wiele praktycznych uwag i wskazówek przedstawił w swym referacie dr inż. Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu. O realizacji pilotażowego projektu dotyczącego regulacji rozmiaru użytkowania w lasach zagospodarowanych rębniami ciągłymi i stopniowymi opowiedział Wiesław Szczechowicz, naczelnik Wydziału Zarządzania Zasobami Leśnymi RDLP w Radomiu. Doświadczeniami związanymi z drzewostanami o przerębowej strukturze podzielił się z Robert Jaros, leśniczy z Nadleśnictwa Zagnańsk. Referat ten wzbudził bardzo duże zainteresowanie, ponieważ wygłosił go leśnik nie tylko na co dzień wyznaczający zabiegi w jedlinach, ale również świetnie zaznajomiony z teoretyczną stroną modelowania struktur przerębowych – w tym stosunkowo nową metodą BDq. O jodle, jej wymaganiach, zasadach pielęgnowania drzewostanów i prowadzenia rębni mówili również Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu i Tomasz Krawczyk, naczelnik Wydziału Gospodarowania Ekosystemami.

Spostrzeżenia i refleksje poczynione po spotkaniu w Jedlni będą z pewnością inspiracją do pasjonujących dyskusji podczas terenowej części szkolenia. Odbędzie się ona wiosną przyszłego roku, w nadleśnictwach Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska.