Asset Publisher Asset Publisher

Pożegnanie Marszałka

17 maja 1935 r. cała leśna Polska z Dyrektorem Naczelnym Lasów Państwowych Adamem Loretem na czele, żegnała Józefa Piłsudskiego w jego ostatniej drodze na Wawel. W 80 lat później leśnicy znów spotkali się, by przywołać pamięć o tym wydarzeniu.

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Jego pożegnanie jednoczyło całe społeczeństwo. Główne uroczystości pożegnania Wodza odbyły się 17 maja 1935 roku
w Warszawie. Hołd Marszałkowi oddały także Lasy Państwowe.

Duża część środowiska leśników uczestniczyła w obronie naszych granic i państwowości. Podczas wojny z sowietami w 1920 r. wielu z nich walczyło w szeregach ochotniczych, a ich wodzem naczelnym był wówczas Józef Piłsudski. Po zakończeniu działań wojennych, wielu „leśnych" żołnierzy Marszałka zaczęło pracę na różnych stanowiskach w administracji Lasów Państwowych. Był to jeden z powodów, dla którego leśnicy darzyli Marszałka szczególnym szacunkiem.

Po uczestnictwie w uroczystościach warszawskich, w dniu 17 maja 1935 r., delegacja leśnictwa państwowego wyruszyła samochodami z Warszawy pod Warkę. W tym kierunku zmierzała również delegacja dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Leśnicy zgromadzili się tuż przy trasie przejazdu pociągu z trumną i ciałem Marszałka, w uroczysku Kępa Niemojewska, w ówczesnym Nadleśnictwie Stachów (obecnie Nadleśnictwo Dobieszyn). By oddać hołd Wodzowi, przygotowano 4 olbrzymie ogniska i „żałobną bramę" uwieńczoną napisem „Lasy Państwowe" oraz flagami państwowymi i żałobnymi.

Z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia, 17 maja br. w miejscu pożegnania Marszałka – przy głazie pamiątkowym w leśnictwie Kępa Niemojewska (w bliskim sąsiedztwie stacji PKP Grabów n/Pilicą) odbyły się uroczystości rocznicowe. Wśród uczestników znaleźli się leśnicy, kombatanci, członkowie licznych stowarzyszeń, instytucji i szkół oraz okoliczni mieszkańcy. Wyjątkowe wrażenie robił szereg pocztów sztandarowych – na uroczystości przybyło aż 21 reprezentacji! Obchody rozpoczął gospodarz miejsca – Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn Mariusz Sołtykiewicz, który przywitał wszystkich i zaprosił do uczestnictwa w uroczystościach. Następnie rozpoczęła się msza święta, której przewodniczył ks. Dariusz Sałek – Proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła w Łękawicy. Następnie, na uczestników spotkania czekał program artystyczny zaprezentowany przez zespół Cantabile z Warki oraz młodzież z Publicznego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Stromcu. Młodzież ze Stromca, oprócz prezentacji pieśni i wierszy związanych z osobą Józefa Piłsudskiego, przypomniała najważniejsze daty i fakty z Jego życia i działalności.

Po zakończeniu części artystycznej, nadszedł czas na okolicznościowe wystąpienia. Poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości zgromadzili się wokół pamiątkowego obelisku. W sąsiedztwie głazu ustawiono obraz z wizerunkiem Marszałka, który równo 80 lat temu stał w tym samym miejscu, towarzysząc leśnikom w pożegnaniu Wodza. Pierwszy głos należał do emerytowanego Nadleśniczego Nadleśnictwa Dobieszyn – Jana Chryzostoma Czachowskiego. Długoletni gospodarz Puszczy Stromieckiej w ciekawy sposób przedstawił zebranym sprawę religijności Dowódcy Legionów. Kolejne wystąpienie należało do zastępcy dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej – Piotra Kacprzaka – miłośnika i popularyzatora historii leśnictwa regionu radomsko-kieleckiego. Opowiedział zebranym o przebiegu wydarzeń z 17 maja 1935 roku. Po zakończeniu wystąpień, głos zabrali chętni uczestnicy uroczystości. Każdy z nich dziękował leśnikom za kultywowanie pięknej tradycji świętowania rocznic pożegnania przez leśników Marszałka Józefa Piłsudskiego w jego ostatniej drodze na Wawel.

Na koniec, Nadleśniczy Nadleśnictwa Dobieszyn odczytał przysłany na tą okazję list Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka. W nim także znalazły się słowa podziękowania za kontynuowanie tradycji oraz wspomnienie o tym, że częścią historii wskrzeszenia Polski, było powstanie w 1924 roku polskich Lasów Państwowych.

Gospodarz miejsca, dziękując wszystkim za udział, zaprosił zebranych na gorący posiłek
i leśne stoisko promocyjno-edukacyjne, przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Dobieszyn.