Asset Publisher Asset Publisher

Seminarium łowieckie

Co roku w rejonach hodowlanych na terenie RDLP w Radomiu odbywa się inwentaryzacja zwierzyny. Wiedza na temat liczebności zwierzyny i struktury populacji (wiek, płeć) jest niezbędna do planowania i prowadzenia właściwej gospodarki łowieckiej w obwodach łowieckich.

Pojemność żerowa łowisk, czyli maksymalna liczba zwierzyny jaka może bytować w danym łowisku, jest ograniczona i zależna od bazy pokarmowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach rolnych, dlatego istnieje konieczność dostosowania liczebności zwierzyny do pojemności łowiska. Podstawą rzetelnego planowania łowieckiego jest informacja na temat stanu zwierzyny. Corocznie, na przedwiośniu, koła łowieckie we współpracy z leśnikami dokonują inwentaryzacji zwierzyny.

Aby kontynuować podnoszenie jakości dorocznej inwentaryzacji zwierzyny do biura RDLP w Radomiu zaproszono specjalistów, którzy fachowo przedstawili problem właściwego liczenia zwierząt łownych, głównie jeleniowatych oraz gospodarowania ich populacjami. Seminarium łowieckie, które odbyło się 26 lutego br. adresowane było do zastępców nadleśniczych oraz koordynatorów łowieckich rejonów hodowlanych z terenu RDLP w Radomiu.

Marek Pudełko z Zakładu Ekologii Lasu IBL dokonał analizy szkód od zwierzyny płowej w latach 2007-2013 na terenie Lasów Państwowych oraz przedstawił metody zabezpieczania upraw przed zwierzyną i ich efektywność. Andrzej Matysiak, Naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów RDLP w Radomiu przedstawił koszty ochrony lasu przed zwierzyną w latach 2012-2013 na terenie RDLP w Radomiu. O obowiązujących zasadach gospodarowania populacjami zwierząt łownych (jeleń, sarna, dzik) oraz o planowaniu łowieckim opowiedział Bogdan Balik z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Konrad Lach z Wydziału Ochrony Ekosystemów RDLP w Radomiu dokonał analizy wykonania Wieloletnich Łowieckich Planów Hodowlanych dla Rejonów Hodowlanych w RDLP w Radomiu. Inwentaryzację zwierzyny metodą pędzeń próbnych na terenie „Puszczy Iłżeckiej" omówił Grzegorz Wachnicki, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Starachowice.

W końcowej dyskusji uczestnicy seminarium potwierdzili konieczność kontynuacji wykorzystania metod bezpośrednich (pędzenia próbne) w inwentaryzacji zwierzyny, a także zwiększonego użytkowania łowieckiego populacji jeleniowatych, w szczególności w tych obwodach, w których występują istotne szkody od zwierzyny.
Seminarium łowieckie nawiązywało do Porozumienia zawartego pomiędzy Dyrektorem RDLP w Radomiu a Zarządami Okręgowymi PZŁ w Radomiu, Kielcach i Tarnobrzegu, które odnosi się do współpracy między leśnikami i myśliwymi w celu minimalizowania szkód powodowanych przez zwierzynę płową w lesie i poprawy jakości prowadzenia gospodarki łowieckiej w obwodach łowieckich.