Lista aktualności Lista aktualności

„Łączą nas drzewa” w Lasach Niekłańskich

12 maja w ramach ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas drzewa” na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu – Nadleśnictwa Stąporków wspólnie posadzono las z Ministrem Edwardem Siarką, Pełnomocnikiem Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa.

Do udziału w sadzeniu zaproszono parlamentarzystów, samorządowców oraz przedstawicieli instytucji i organizacji współpracujących z Lasami Państwowymi. Podczas wydarzenia obecni byli posłowie na Sejm RP Mariusz Gosek i Agnieszka Górska, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski wraz z Piotrem Kisielem, zastępcą dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki, starosta konecki Grzegorz Piec, burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska wraz z radnymi Stąporków, Robert Wielgopolan, wójt gminy Słupia Konecka oraz dyrektor szkoły w Niekłaniu Wielkim.

Wydarzenie rozpoczęło się tam, gdzie produkowane są sadzonki wykorzystywane do odnowień miejscowych lasów – na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Nadleśnictwa Stąporków w Niekłaniu Wielkim. Zaproszeni goście mieli sposobność zapoznania się z prowadzoną przez leśników zrównoważoną gospodarką leśną na terenie Nadleśnictwa Stąporków, w malowniczych Lasach Niekłańskich i Koneckich, obfitujących w bogactwo przyrodnicze, znanych ze słynnych rezerwatów przyrody Skałki Piekło, Gagaty Sołtykowskie i Krasna.

Lasy Niekłańskie i Koneckie to także dziedzictwo historyczne – miejsca działalności partyzantów Armii Krajowej oraz kulturowe – dziedzictwo Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego. Podczas wydarzenia złożono kwiaty przy miejscu pamięci narodowej w Furmanowie k. Niekłania przy dębie Hubalu. Znajduje się tu krzyż wzniesiony w hołdzie Bohaterom walczącym za Ojczyznę oraz upamiętniający 100-lecie Bitwy Warszawskiej i 140-lecie RDLP w Radomiu, a także kapliczka i pomnik poświęcone żołnierzom Armii Krajowej i partyzantom walczącym na Ziemi Niekłańskiej. O historii miejsca opowiedział Sławomir Nyga, nadleśniczy Nadleśnictwa Stąporków.

Na powierzchni w leśnictwie Mościska, po instruktażu sadzenia wykonanym przez zastępcę nadleśniczego i miejscowego leśniczego posadzono 2 tys. sadzonek dębów szypułkowych z zakrytym systemem korzeniowym odnawiając 0,3 ha lasu.

Ogólnopolska kampania „Łączą nas drzewa” to inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Lasów Państwowych zainaugurowana 21 marca br. przez Prezydenta Andrzeja Dudę. W jej ramach odbywają się różnorodne działania takie jak sadzenia drzew, leśne spacery, wydarzenia sportowe, akcje sprzątania czy warsztaty.

Akcja „Łączą nas Drzewa” to inicjatywa, dzięki której po okresie pandemii leśnicy wychodzą naprzeciw społecznym potrzebom obcowania z przyrodą i realizacją potrzeby wypoczynku.