Lista aktualności Lista aktualności

Leśne ślady historii

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu oraz Klub Historyczny im. Por. AK prof. Karoliny Lanckorońskiej zorganizował konferencję Polska, świat i ludzie nad którą patronat objęło Nadleśnictwo Jędrzejów.

Spotkanie rozpoczęło się od mszy św. w kościele pw. Św. Marcina w Wodzisławiu, gdzie spoczywają członkowie rodziny Lanckorońskich. Okoliczne tereny z miasteczkiem Wodzisław były niegdyś ich własnością. Po Eucharystii, rozpoczęła się konferencja, zorganizowana w hali sportowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu.

Konferencję rozpoczął zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Piotr Kacprzak z RDLP w Radomiu tematem pt. Leśne ślady historii przypominając jak ważna jest pamięć o Polsce, i jak wiele wydarzeń miało miejsce na obszarach leśnych pozostawiając miejsca pamięci. To często drzewa były świadkami wydarzeń z tamtych lat. Dr Elżbieta Orman z Instytutu Historii PAN przedstawiła postać Karoliny Lanckorońskiej i jej myśli o polskości w XIX i XX w. oraz o ich percepcji w Polsce w XXI w. Następnie Michał Nowak opowiedział o działalności i zaangażowaniu młodzieży z klubu historycznego w przetrwanie pamięci o Polsce.

Dr Piotr Kurek z Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wręczył medale Polskiego Państwa Podziemnego Michałowi Nowakowi i nauczycielce z ZSP w Wodzisławiu. Następnie dyrektor szkoły uhonorował medalem dr. Piotra Kurka.

Uroczystość zakończono w pobliskim lesie Sielec na ścieżce edukacyjnej im. prof. Lanckorońskiej, nazwanej jej nazwiskiem dla podkreślenia uznania od środowiska leśników dla tej wybitnej postaci. Na tym terenie uwagę przykuwa piękny drzewostan jodłowo-bukowy, który zachował się do naszych czasów między innymi dzięki dalekowzrocznej gospodarce leśnej prowadzonej przez rodzinę Lanckorońskich i kontynuowanej przez Nadleśnictwo Jędrzejów. Prof. Karolina Lanckorońska była ostatnią przedstawicielką zasłużonego rodu Lanckorońskich herbu Zadora.