Lista aktualności Lista aktualności

158. rocznica bitwy pod Jeziórkiem

8 maja na Polanie Dionizego Czachowskiego w Sudole odbyły się uroczystości upamiętniające Bitwę pod Jeziórkiem. Miejsce to zostało w tym roku wzbogacone o tablicę opisującą bitwę z okresu powstania styczniowego.

Bitwę pod Jeziorkiem stoczono 4 lub 5 maja 1863 r. (raporty obu walczących stron różnią się w tej kwestii). Była to jedna z niewielu zwycięskich bitew powstania styczniowego i jedna z największych w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego. Oddziałami polskimi dowodził Dionizy Czachowski, naczelnik wojenny województwa sandomierskiego, jeden z najwybitniejszych wodzów powstania.

Z uwagi na pandemię w tym roku nie było możliwe uczczenie tej rocznicy tak jak w latach poprzednich. Symbolicznie w upamiętnieniu – mszy św. i złożeniu kwiatów wzięli udział Jan Chryzostom Czachowski, potomek bohatera powstania styczniowego, Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu oraz nadleśniczowie z nadleśnictw Ostrowiec Świętokrzyski – Adam Podsiadło i Dobieszyn – Paweł Sułkowski. Obecny był także senator RP Jarosław Rusiecki, Małgorzata Sobieraj, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Ostrowieckiego i sekretarz Gminy Bodzechów, dr Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” oraz duszpasterz leśników ks. Dariusz Kowalski.

Na Polanie im Dionizego Czachowskiego znajduje się obelisk przypominający o bitwie, która miała miejsce 5 maja 1863 r. Wtedy to oddział płk Dionizego Czachowskiego starł się z doborowym oddziałem carskim mjr Klewcowa. W bitwie tej zginął dowódca carskiego oddziału, znany pogromca Polaków razem z 90 dragonami. Po stronie powstańców straty wyniosły 8 zabitych.

W tym roku na Polanie stanęła tablica przygotowana przez Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” w ramach projektu „Polana Czachowskiego – świadek historii” zrealizowanego ze środków Fundacja ORLEN. Zawiera najważniejsze informacje o przebiegu bitwy i dowódcy oddziałów. W czasie uroczystości odbyło się jej odsłonięcie.

Leśnicy polecają Polanę im. Dionizego Czachowskiego na wyprawę z historią w tle, po to by zobaczyć miejsce bitwy, obelisk i 270-letni pomnikowy dąb, któremu w 2018 roku na okoliczność upamiętnienia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości nadano imię „Dionizy”.