Lista aktualności Lista aktualności

79. ROCZNICA PACYFIKACJI MICHNIOWA

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zaprasza na obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 79. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów, w tym Leśną Drogę Krzyżową. Uroczystości odbędą się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie w dniach 12 – 13 lipca.

We wtorek 12 lipca o godz. 16 w kaplicy na terenie Mauzoleum odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar pacyfikacji. Następnie odbędą się występy zaproszonych gości, zaprezentuje się Chór Senior z Suchedniowa, a na koniec przed mogiłą pomordowanych złożone zostaną kwiaty.

W środę 13 lipca o godz. 16, także w kaplicy przy Mauzoleum, odprawiona zostanie msza św., po której odbędzie się Leśna Droga Krzyżowa.

Współorganizatorami uroczystości, obok Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej, są Nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Honorowy Patronat nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Szczegółowy program uroczystości:

12 lipca 2022 roku (wtorek) godz. 16 (Kaplica przy Mauzoleum)
- Msza święta w intencji ofiar pacyfikacji,
- Wystąpienia zaproszonych gości,
- Występ Chóru Senior z Suchedniowa,
- Złożenie kwiatów przed mogiłą pomordowanych.

13 lipca 2022 roku (środa) godz. 16
16.00 – Msza święta na terenie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie,
17.00 – Leśna Droga Krzyżowa (teren Nadleśnictwa Suchedniów obok Mauzoleum),
17.45 – Modlitwa za pomordowanych leśników i mieszkańców wsi Michniów przy miejscu pamięci poświęconym rodzinie gajowego Władysława Wikło,
18:00 – Spotkanie Gości z bracią leśną.

*****

Pacyfikacja wsi Michniów odbyła się 12-13 lipca 1943 roku. Przyczyną pierwszego dnia pacyfikacji były donosy konfidentów niemieckich, mówiące o współpracy i sprzyjaniu mieszkańców wsi oddziałom partyzanckim. Przed południem 12 lipca dotarła na Wykus wieść o tragedii Michniowa. Po naradzie dowództwa grupa partyzantów ruszyła w stronę wsi. Po dwugodzinnym marszu dotarli na miejsce. Niemców już nie było, opuścili wieś około godziny 15.00. W nocy z 12 na 13 lipca partyzanci „Ponurego” przeprowadzili akcję odwetową – atak na pociąg niemiecki w odległości około kilometra od Michniowa. Niemcy ponownie wkroczyli do Michniowa. Mordowali wszystkich bez względu na płeć i wiek. Łącznie ofiarą dokonanej w Michniowie masakry padły co najmniej 204 osoby, w tym 54 kobiety i 48 dzieci.

Ofiarą bestialstwa Niemców padł także gajowy Władysław Wikło, jego żona Stanisława oraz ich siedmioro dzieci. Śmierć Leśnika i jego rodziny została upamiętniona obeliskiem w miejscu, gdzie stała gajówka. Corocznie odbywają się tu uroczystości upamiętniające tragedię Michniowa.

W Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, a w lesie nieopodal obelisk ku pamięci poległych w okresie II wojny światowej leśników Puszczy Świętokrzyskiej.