Lista aktualności Lista aktualności

Akcja Karmnik w świętokrzyskim

Leśni edukatorzy wzięli udział w ogólnopolskiej Akcji Karmnik 2019/2020, która po raz drugi odbyła się w województwie świętokrzyskim. Zimowe obrączkowanie ptaków odłowionych przy karmnikach ma na celu poznanie liczebności oraz zebranie innych informacji o gatunkach zimujących w Polsce.

Koordynatorem ogólnopolskiej Akcji Karmnik jest Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Gdańsku. Przedsięwzięcie w województwie świętokrzyskim zorganizował Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych przy współpracy ze Stowarzyszeniem MOST. Nadzór merytoryczny nad odłowem, obrączkowaniem i pomiarami miał ekspert w dziedzinie ornitologii i licencjonowany obrączkarz Damian Czajka z MOST-u.

Więcej o Akcji KarmnikPodczas kolejnego w sezonie 2019/2020 liczenia, które odbyło się 7 lutego pogoda była słoneczna, ptaków nie było zbyt wiele, natomiast dopisały różne gatunki sikorek. W sieci ornitologiczne od rana do godz. 12 złapało się 16 ptaków, w tym 12 sikorek bogatek (8 samców i 4 samice), 1 modraszka, 1 sosnówka, 1 sikora uboga i 1 czubatka. Brakło tylko czarnogłówki i byłby komplet krajowych sikor. Zaoborączkowano 8 sikor, reszta to tzw. retrapy, czyli ptaki ponownie schwytane w miejscu zaobrączkowania.

Więcej o tym, jak rozpoznać sikorkiPtaki zostały pomierzone, spisano ich charakterystyki (gatunek, wiek, płeć, zapas tłuszczu, waga, długość skrzydła, ogona) oraz zaobrączkowane (jeśli nie zrobiono tego wcześniej), a następnie wypuszczone. Dane zostały przesłane do  Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku. Dzięki temu możliwe będzie poznanie nie tylko liczebności zimujących w woj. świętokrzyskim ptaków, ale też struktury wiekowej i płciowej, pochodzenia ptaków łapanych przy karmnikach, wpływu warunków atmosferycznych na ich kondycję, a także przeżywalności.

Dla edukatorów leśnych była to niepowtarzalna, żywa lekcja przyrody prowadzona przez pasjonatę – ornitologa.