Lista aktualności Lista aktualności

Akcja Karmnik w świętokrzyskim

Leśnicy wzięli udział w ogólnopolskiej Akcji Karmnik 2018/2019, która po raz pierwszy odbyła się w województwie świętokrzyskim. Zimowe obrączkowanie ptaków odłowionych przy karmnikach ma na celu poznanie liczebności oraz zebranie innych informacji o gatunkach zimujących w Polsce.

Koordynatorem ogólnopolskiej Akcji Karmnik jest Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Gdańsku. Przedsięwzięcie w województwie świętokrzyskim zorganizował Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych przy współpracy ze Stowarzyszeniem MOST. Nadzór merytoryczny nad odłowem, obrączkowaniem i pomiarami miał ekspert w dziedzinie ornitologii i licencjonowany obrączkarz Damian Czajka z MOST-u, oraz wolontariuszka – ornitolog Kinga Sobaś.

Podczas kolejnego w sezonie 2018/2019 liczenia, które odbyło się 25 stycznia pogoda sprzyjała, dzień był mroźny i dużo ptaków kręciło się przy karmniku. W sieci ornitologiczne od rana do godz. 12 złapało się aż 45 ptaków, w tym 32 sikory bogatki, 12 modraszek i 1 kowalik – stały bywalec tutejszego karmika. Ptaki zostały pomierzone, spisano ich charakterystyki (gatunek, wiek, płeć, zapas tłuszczu, waga, długość skrzydła, ogona) oraz zaobrączkowane (jeśli nie zrobiono tego wcześniej), a następnie wypuszczone. Dane zostały przesłane do  Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku. Dzięki temu możliwe będzie poznanie nie tylko liczebności zimujących w woj. świętokrzyskim ptaków, ale też struktury wiekowej i płciowej, pochodzenia ptaków łapanych przy karmnikach, wpływu warunków atmosferycznych na ich kondycję, a także przeżywalności.

Więcej o Akcji Karmnik

http://akcjakarmnik.blogspot.com/