Lista aktualności Lista aktualności

Akcja „Stroisz"

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych wzrasta zapotrzebowanie na ozdoby nagrobkowe wykonane z gałązek drzew i krzewów iglastych. Tym samym rośnie nielegalny handel stroiszem. Szczególnie narażone są na niszczenie drzewostany jodłowe. Leśnicy prowadzą akcję „Stroisz".

W ramach corocznej akcji „Stroisz" leśnicy, w szczególności straż leśna współpracują z jednostkami policji i straży miejskiej. Wspólnie patrolują drogi, targowiska i tereny przy cmentarzach kontrolując przewóz i sprzedaż nielegalnego stroiszu. W najbardziej narażonych miejscach w lasach służby leśne wykorzystują monitoring kamer.

Drzewem najbardziej narażonym na dewastację jest jodła, z której wykonywane są wieńce i stroiki. Na terenie RDLP w Radomiu najwięcej drzewostanów jodłowych rośnie na obszarze Puszczy Świętokrzyskiej, zwanej także Jodłową. Narażone na niszczenie są także inne drzewostany, gdzie występuje jodła tj. Puszcza Iłżecka czy Kozienicka. Łącznie to ponad 30 tys. ha zagrożonych drzewostanów.

Efektem nielegalnego pozyskiwania stroiszu są widoczne w lesie kikuty młodych drzew, niemal całkowicie pozbawione gałązek lub duże drzewa pozbawione gałęzi, często aż do samego wierzchołka. Oprócz jodły na zniszczenie narażone są także inne drzewa i krzewy iglaste, a także rzadkie rośliny chronione, takie jak widłaki i mchy.

Stroisz można kupić legalnie, pozyskany w sposób bezpieczny dla lasów. Lasy Państwowe oferują sprzedaż na asygnaty stroiszu pozyskanego przy pracach pielęgnacyjnych prowadzonych w drzewostanach, a także ze specjalnie zakładanych plantacji drzew i krzewów iglastych w szkółkach roślin ozdobnych.

W ubiegłym roku w czasie akcji „Stroisz" na terenie RDLP w Radomiu strażnicy stwierdzili 16 przypadków nielegalnego pozyskania gałązek, skontrolowali 170 pojazdów i 200 osób. Prowadząc działania związane z akcją odnaleziono również 41 wnyków, stwierdzono 3 przypadki zaśmiecania lasu oraz 31 przypadków kradzieży drewna. Nałożono 21 mandatów i zastosowano ponad 90 pouczeń.