Lista aktualności Lista aktualności

Bieg Tropem Wilczym w Michniowie

6 marca w wielu miejscach w Polsce, a także poza granicami kraju odbył się Bieg Tropem Wilczym. Trasy przebiegały także przez tereny leśne. Tak było w Nadleśnictwie Suchedniów, które włączyło się w organizację przedsięwzięcia. W biegu wzięli udział również leśnicy.

Organizatorami Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Michniowie byli Michniów Biegnie - Tropem Wilczym, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Nadleśnictwo Suchedniów.

Bieg w Michniowie wytyczony został trasą: start spod pomnika upamiętniającego zamordowanego 12 lipca 1943 r. gajowego Wikły i członków jego rodziny. Następnie uczestnicy rywalizowali na odcinku utwardzonej drogi leśnej poprzez Polanę Leśników w kierunku Mauzoleum w Michniowie. Od tego miejsca trasa prowadziła ścieżką przy stacjach Leśnej Drogi Krzyżowej, na tym etapie zawody zyskały charakter biegu przełajowego wiodącego leśną przecinką, aż do METY zlokalizowanej na Polanie Leśników. Ważną grupą biegaczy byli leśnicy, którzy pojawili się w wielu przypadkach także z rodzinami.

https://tropemwilczym.org/Na Polanie Leśników zorganizowano miasteczko biegowe, gdzie przygotowany został punkt pomocy medycznej, punkt informacyjny i ciepły poczęstunek dla wszystkich gości.

Każdy uczestnik otrzymał również nagrodę indywidualną, będącą podziękowaniem organizatorów za chęci i trud włożony w uczczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Nagrody i medale wręczali przedstawiciele organizatorów wraz z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Będkowskim.

Ideą biegu zapoczątkowanego w 2013 r. przez Fundację Wolność i Demokracja, jest łączenie aktywności fizycznej i pamięci o tych, którzy nawet 20 lat po zakończeniu wojny walczyli za wolność Polski. Podstawowy dystans śladem „Wilków” o długości 1963 m upamiętnia rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Każdy z uczestników biegnie w koszulce z wizerunkiem wybranego Bohatera. Wszyscy otrzymują pamiątkowe medale.