Lista aktualności Lista aktualności

Dęby Wolności na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

"Leśnicy Miastu. Dęby Wolności w 100-lecie odzyskania niepodległości" to kolejna inicjatywa leśników na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ideą przedsięwzięcia było posadzenie 100 dębów na terenie miasta Starachowice, a także utworzenie ścieżki edukacyjnej pn. "Droga do Wolności 1795-1918".

Ścieżka edukacyjno-historyczna to kolejny punkt turystyczny na mapie naszej dyrekcji skierowany tym razem do mieszkańców Starachowic, ale także turystów, dzieci i młodzieży, który będzie przypominał o historii Polski tworząc krajobraz przestrzeni miejskiej. Inicjatorem tego projektu było Nadleśnictwo Starachowice oraz Urząd Miasta w Starachowicach.
Ścieżka zlokalizowana została na terenie miasta Starachowice, a towarzyszyć jej będą Dęby Wolności. Informacje na tablicach powstały w oparciu o zbiory malarstwa Muzeum Narodowego w Warszawie i w sposób graficzny przedstawiają najważniejsze wydarzenia z okresu, kiedy Polska była pod zaborami.

21 listopada „Placu pod Skałkami” w otoczeniu Dębów Wolności w podsumowaniu projektu "Leśnicy Miastu. Dęby Wolności w 100-lecie odzyskania niepodległości" wzięli udział: zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotr Kacprzak, nadleśniczy Nadleśnictwa Starachowice Ryszard Bis, prezydent miasta Starachowice Marek Materek oraz zastępcy prezydenta – Ewa Skiba i Jerzy Miśkiewicz.
Dęby Wolności zostały posadzone na terenie całego miasta Starachowice. Stanowią nie tylko element zadrzewienia przestrzeni miejskiej, ale przede wszystkim mają stanowić hołd i tworzyć pomnik dla tych, dla których celem była wolność Polski.