Lista aktualności Lista aktualności

Do poczytania – magazyny RDLP w Radomiu

Wiele ciekawych informacji na temat wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, przyrody i jej ochrony, lokalnej historii, dzikiej kuchni, czy sposobów spędzania wolnego czasu w lesie można znaleźć w trzech magazynach, przygotowanych przez RDLP w Radomiu i nadleśnictwa z jej terenu. Różnorodność tematyki i fachowość opracowań sprawia, że publikacje są interesującym leśnym kompendium, po które można sięgać wielokrotnie.

Pierwszy z magazynów nosi tytuł „Lasy, ludzie, historia” i przedstawia tematykę związaną z terenem obejmującym całość lasów RDLP w Radomiu oraz jej działalności. Jeden z artykułów przybliża historię radomskiej RDLP – najstarszej w Polsce. Czytelnik zainteresowany tym tematem znajdzie także kalendarium z najważniejszymi datami z historii RDLP w Radomiu.

Zainteresowani lokalną historią przeczytają m.in. o leśnikach walczących w czasie II wojny światowej w Państwie Podziemnym, czy o zabytkach archeologicznych, występujących na terenie lasów.

Sporo miejsca zajmuje tematyka przyrodnicza. Można przeczytać m.in. o storczykach na Ponidziu, dębie Bartku w Zagnańsku i lasach bagiennych w okolicach Oleszna – słynnych olsach włoszczowskich. Część artykułów porusza zagadnienia związane z gospodarką leśną, ochroną lasu oraz wykorzystaniem gospodarczym drewna. Warto przeczytać m.in. o wpływie zmian klimatycznych na drzewostany, sposobach ochrony przeciwpożarowej i pracy straży leśnej. Turyści znajdą porady jak przygotować się do wyprawy do lasu i jak nie zgubić się w lesie, a miłośnicy sportu – podpowiedzi, jak spędzać aktywnie czas na łonie przyrody. Ci, którzy marzą o pracy w lesie, przeczytają, co zrobić, by zostać leśnikiem.

Równie ciekawie przedstawia się magazyn Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka „Dla lasu, dla ludzi”. Puszcza Kozienicka kryje w sobie wiele miejsc, wyróżniających się niecodziennymi walorami przyrodniczymi, jak np. unikalne torfowiska czy urokliwe doliny rzek. To także teren z niezwykle ciekawą historią i bogatą ofertą dla zwolenników aktywnego spędzania wolnego czasu. Warto zatem, przed wyruszeniem na wycieczkę po puszczy, sięgnąć po lekturę magazynu.

I tak, miłośnik historii znajdzie tu informacje o królewskich śladach w Puszczy Kozienickiej, miejscach pamięci narodowej i miejscach związanych z jednym z największych poetów polskich Janem Kochanowskim. Przy okazji, osobom zainteresowanym historią polecamy zainstalowanie w telefonie aplikacji „Las historii” – o tym, co ona zawiera i dlaczego warto z niej korzystać można przeczytać w magazynie. W części przyrodniczej można znaleźć artykuły m.in. rodzajach drzewostanu występującego na terenie Puszczy, rozmowy o nietoperzach, bocianach i owadach, ciekawostki o rakach i żółwiach błotnych. Miłośnicy rozwiązań techniki przeczytają o sposobach wykorzystania dronów w lesie. Amatorzy dobrej kuchni znajdą przepisy na potrawy z grzybami w roli głównej, a rodzice dowiedzą się, jak mogą wykorzystać zebrane przez dzieci na spacerze w lesie żołędzie i inne dary lasu do wspólnej zabawy.

Trzecie z wydawnictw „Las – dobre sąsiedztwo”, prezentuje Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska. To także obszar o niezwykłych walorach przyrodniczych. Puszcza Świętokrzyska leży na terenach wyżynnych i górskich, rosną tu przede wszystkim jodły, buki i modrzewie, w lasach występują wilki, nietoperze i popielice. Lasy świętokrzyskie były świadkami walk z okresu powstania styczniowego i II wojny światowej i do dziś na ich terenie zachowało się wiele śladów tamtych wydarzeń. O niektórych z nich piszemy w magazynie.

Znalazły się tu także artykuły m.in. o powrocie wilków do lasów świętokrzyskich, borze chrobotkowym w pobliżu Rakowa, sposobach ratowania mokradeł i ich roli w walce z suszą oraz o uczynnych dziuplakach. W jednym z artykułów można przeczytać o kaplicy na Górze Witosławskiej i kapliczce na Wykusie oraz o wsiach, których już nie ma – Orłowinach i Wojteczkach. Miłośnikom mocniejszych wrażeń polecamy artykuł o zdobywaniu Jaskini Zbójeckiej. Warto też przeczytać o świętokrzyskich gołoborzach.

Magazyny można otrzymać bezpłatnie w siedzibie RDLP w Radomiu oraz nadleśnictwach.