Lista aktualności Lista aktualności

Drugi Pionkowski Dzień Pszczoły w „Bartnym Kącie”

4 sierpnia „Bartny Kąt” w Nadleśnictwie Kozienice po raz drugi był miejscem imprezy plenerowej, która połączyła miłośników pszczelarstwa i bartnictwa oraz leśnych aktywności i przyrody.

Drugi Pionkowski Dzień Pszczoły został zorganizowany w związku z Wielkim Dniem Pszczół, który obchodzony jest 8 sierpnia. Inicjatywa wynikła z chęci ożywienia „Bartnego Kąta” – miejsca, które leśnicy utworzyli dwa lata temu pod wpływem potrzeby przywrócenia pamięci o bartnictwie – jednej z najstarszych form użytkowania Puszczy Kozienickiej.

Organizatorami wydarzenia byli: Nadleśnictwo Kozienice, Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, Miasto i Gmina Pionki, współorganizatorami Kozienicki Park Krajobrazowy im. prof. Ryszarda Zaręby, Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pionkach, Pionkowskie Towarzystwo Rowerowe, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Kozienicach, parafie pw. św. Mikołaja w Jedlni, Świętego Krzyża w Kozienicach, NMP Królowej Polski w Pionkach, Stowarzyszenie Centrum Młodzieży ARKA. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Dzień Pszczół to nie tylko pokazy, warsztaty i występy. W tym dniu w ramach wydarzenia odbył się rajd rowerowy „gwiaździsty” do „Bartnego Kąta”, na który uczestnicy przyjechali zorganizowanymi grupami, ale i indywidualnie, zarówno z okolicznych miejscowości, jak i odległych miejsc, a nawet z Radomia, czy Warszawy. Wielu było też takich, którzy przybyli pieszo.

Wydarzenie w „Bartnym Kącie” rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ksiądz proboszcz Mariusz Wincewicz z parafii NMP Królowej Polski w Pionkach oraz ksiądz proboszcz Janusz Smerda z parafii pw. św. Mikołaja w Jedlni. Następnie Tomasz Sot, nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice przywitał uczestników Pionkowskiego Dnia Pszczoły.

W dalszej części wydarzenia uczestników pozdrowił sygnałem „Powitanie” Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu. Koncert Zespołu zgromadził nie tylko miłośników muzyki myśliwskiej i kultury łowieckiej. Przygotowany konkurs zagrania na rogu myśliwskim Picollo zainteresował nawet najmłodszych słuchaczy.

Wśród atrakcji na stoiskach były degustacje dań z dziczyzny, miodów, dań regionalnych, pokazy produktów pszczelich, sprzętu pszczelarskiego, żywego ula przygotowane przez Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, Koło Pszczelarzy w Kozienicach oraz leśników-pszczelarzy z Nadleśnictwa Kozienice. Leśnicy przygotowali również wystawę na temat projektu Leśne Gospodarstwa Węglowe realizowanego w Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Puszcza Kozienicka”. Konkursy przygotował również Kozienicki Park Krajobrazowy, gospodarstwo ogrodniczo-szkółkarskie ROSA prezentowało rośliny miododajne, a na stoisku militariów historycznych uczestnicy mogli wysłuchać ciekawostek na temat wydarzeń batalistycznych z terenu Puszczy Kozienickiej. Swoje stoiska mieli też Centrum Aktywności Lokalnej, Miejski Ośrodek Kultury, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Pionkach. Można też było zakupić wyroby regionalne u Koła Gospodyń Wiejskich z Marianowa.

Zainteresowanie wzbudził również samochód elektryczny Lasów Państwowych – zakupiony w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Las energii” w ramach realizacji działań z zakresu społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych.

Dzień Pszczoły w „Bartnym Kącie” jako wspólna inicjatywa leśników, pszczelarzy i samorządowców spotkała się po raz kolejny z dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej i stanowi stałą część oferty turystyczno-edukacyjnej w regionie.