Lista aktualności Lista aktualności

Dusza Miasta w budynku leśników

Leśnicy włączyli się w obchody 40. Rocznicy Radomskiego Czerwca '76. Wieczorem 18 czerwca w budynku dyrekcji miał miejsce pokaz filmów i zdjęć archiwalnych ukazujących Radom w czasie protestu robotniczego. Leśnicy opowiedzieli o niełatwej historii swojej siedziby.

Wieczorne zwiedzanie budynku leśników było jednym z przystanków realizowanych tego wieczoru przez Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska" w ramach projektu Anima Urbis - Dusza Miasta. W wyprawę „w miasto" w poszukiwaniu magicznych, ciekawych i inspirujących miejsc, gdzie ukrywa się tytułowa dusza miasta, czyli jego specyfika, niepowtarzalny nastrój i klimat charakterystyczny dla Radomia wzięło udział blisko 500 mieszkańców.

We wstępie przywołano historię siedziby leśników. - W 1975 roku odebrano siedzibę leśnikom lokalizując tu Komitet Wojewódzki PZPR, a już rok później był to budynek słynny na cały kraj. Robotnicy podpalili komitet, a zdjęcia z wydarzeń obiegły cały kraj.

Szczegółowo o niełatwej historii siedziby leśników opowiedział Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej. – Radom zawsze na lasach stał, tu od Księstwa Warszawskiego jakiś urząd leśny siedzibę swoją zawsze miał - powiedział dyrektor. Budynek został wybudowany w 1938 r. z przeznaczeniem na siedzibę Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu z ich środków. Po odebraniu leśnikom w latach 1975-1989 stał się siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR. W czerwcu przed siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR miały miejsce protesty robotnicze skierowane przeciw władzy komunistycznej. W trakcie strajków część budynku została spalona, a drewniane elementy zastąpiono marmurami. Od 1990 r. po odzyskaniu przez leśników mieści się w nim siedziba Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Ze względu na wysokie wartości  historyczne i architektoniczne w 2014 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. Piotr Kacprzak przywołał także historię parku Leśniczówka, który był kiedyś szkółką drzew owocowych i kwiatów oraz bursy leśników, która znajdowała się w miejscu, gdzie obecnie jest szkoła muzyczna.

Pierwszym elementem widowiska pod hasłem „Partia przewodnią siłą…." był pokaz projektu Sebastiana Klochowicza przedstawiający fotografie z lat 70, wmontowane w zdjęcia współczesnego Radomia. Obrazy przywołały u tych zwiedzających, którzy pamiętają wydarzenia Radomskiego  Czerwca'76 obrazy z tamtych czasów. Projekt powstał na zlecenie NSZZ Solidarność Ziemia Radomska i można go również obejrzeć w formie bilboardów umiejscowionych w różnych częściach miasta.

Na zakończenie wyświetlone zostały kroniki filmowe z lat 70 przedstawiające protest robotniczy i ówczesne problemy gospodarcze językiem propagandy czasów PRL.

Uczestnicy wydarzenia zwiedzili także salę historii leśnictwa radomsko-kieleckiego utworzoną w budynku. Szczególne zainteresowanie budziła część ekspozycji poświęcona protestowi robotniczemu w czerwcu 1976 r.