Lista aktualności Lista aktualności

Gimnazjaliści u leśników

W czwartek leśników radomskiej dyrekcji odwiedzili uczniowie Gimnazjum nr 3 w Starachowicach. Obejrzeli zabytkową siedzibę, miejsca pamięci, eksponaty zgromadzone w sali historii leśnictwa radomsko-kieleckiego oraz dowiedzieli się, co trzeba zrobić, aby zostać leśnikiem.

Uczniowie obejrzeli zabytkowy budynek zbudowany w 1938 r. w stylistyce modernistycznej wybudowany staraniem leśników. Wysłuchali opowieści o długich dziejach i rozwoju instytucji Lasów Państwowych w Radomiu oraz historii budynku, która była niejednokrotnie trudna. Obejrzeli także wystawę historyczną zorganizowaną z okazji jubileuszu 135-lecia w holu budynku.

Na zewnątrz obejrzeli miejsca pamięci znajdujące się przy budynku: krzyż i kamień ufundowane dla uczczenia pamięci Polaków poległych w walkach o niepodległość Polski, tablicę na budynku upamiętniającą leśników i drzewiarzy, którzy oddali swe życie walce z najeźdźcą hitlerowskim za wolność i niepodległość ojczyzny oraz kamień postawiony ku pamięci Leopolda Pac-Pomarnackiego – leśnika, sybiraka i uczestnika walk o Monte Cassino. Zobaczyli także dąb wolności posadzony w 2014 roku. Był to jeden z dębów posadzonych dla upamiętnienia rocznicy 25-lecia odzyskania suwerenności w historycznych, czerwcowych wyborach 1989 roku.

Gimnazjaliści dowiedzieli się także jak współcześnie zorganizowana jest praca leśników pracujących w regionalnej dyrekcji i nadleśnictwach oraz jak zostać leśnikiem.

Wizyta u leśników była też okazją do zapoznania się z historią leśnictwa radomsko-kieleckiego w sali znajdującej się w budynku. Uczniowie obejrzeli pamiątki będące świadectwem pracy wielu pokoleń leśników, dokumenty dotyczące historii leśnictwa regionu i siedziby dyrekcji. Swoją wiedzę uzupełnili korzystając z kiosku multimedialnego.