Lista aktualności Lista aktualności

Inspiracje drewnem w Garbatce-Letnisku

To, że drewno inspiruje do twórczych działań przekonali się uczestnicy wernisażu międzynarodowego pleneru ekspresji twórczej malarstwa i rzeźby „Puszcza Kozienicka Inspiracje Garbatka-Letnisko 2019", który odbył się w szkole drzewnej i leśnej w Garbatce-Letnisku już po raz dwunasty. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Plener jak co roku przyciąga coraz więcej artystów ceniących sobie atmosferę Garbatki-Letnisko, piękno przyrody Puszczy Kozienickiej oraz historię zapisaną w zabytkach. To również doskonałe miejsce, aby porozmawiać o sztuce i wrażeniach estetycznych, które inspirują twórców. Organizatorem pleneru był Mirosław Dziedzicki, który nie tylko jest dyrektorem szkoły drzewnej, ale także utalentowanym malarzem i rzeźbiarzem.

Tę miejscowość o tradycjach uzdrowiskowo-wypoczynkowych położoną w urokliwej Puszczy Kozienickiej w tym roku odwiedziło 28 artystów z całego świata. Ich zmagania twórcze trwały od 14 do 28 lipca i zakończyły się wernisażem gromadząc wielu pasjonatów i miłośników sztuk pięknych. Wśród nich byli malarze i rzeźbiarze z Czech, Kanady, Macedonii, Tadżykistanu, Tunezji, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Walii oraz Polski.

Dzięki życzliwości leśników twórcy mieli możliwość zwiedzenia urokliwego krajobrazowo i historycznie Mazowsza, w tym Puszczy Kozienickiej, zainspirowania się przyrodą i co z tym się wiąże tworzenia w drewnie.

Garbatka-Letnisko to miejsce, gdzie panuje artystyczna atmosfera, która ujawnia dużą potrzebę uczestniczenia w kulturze przez kontynuowanie spotkań artystycznych. Leśnicy współorganizując plener i uczestnicząc w nim mieli po raz kolejny okazję przekonać się o ogromie inwencji twórczej artystów, pojmowania różnej istoty tworzenia, odkrywanej indywidualnie dla każdego odbiorcy dzieł. Warto upowszechniać kulturotwórczą rolę lasu i las jako miejsce inspiracji, a także drewno jako materiał, który poddaje się działaniom twórczym.

Organizację wernisażu wsparły nadleśnictwa położone na terenie Puszczy Kozienickiej.