Lista aktualności Lista aktualności

Intensywny wrzesień edukatorów leśnych

W ostatnich tygodniach odbyło się wiele zaplanowanych wcześniej wydarzeń plenerowych na terenie nadleśnictwa lub z udziałem pracowników nadleśnictwa. Można uznać, że tegoroczny wrzesień nie odbiega od wieloletniej normy i jest czasem wytężonej działalności leśników w zakresie zadań edukacyjno-promocyjnych.

28 sierpnia pracownicy nadleśnictw LKP Puszcza Kozienicka reprezentowali RDLP podczas „Festiwalu Ogrodów” w Radomiu. Prezentowane w ramach namiotu wystawienniczego a przygotowane przez Nadleśnictwo Kozienice kłody bartne, degustacja miodów, materiały o roli bartnictwa w historii Puszczy Kozienickiej cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Radomia.

29 sierpnia pracownicy Nadleśnictwa na zaproszenie Starosty Kozienickiego zorganizowali namiot wystawienniczy podczas XVII Dożynek Powiatu Kozienickiego, które odbywały się w Gniewoszowie. Tego samego dnia odbyła się kolejna edycja rajdu rowerowego „Jazda z Miasta” – tym razem zakończenie rajdu odbyło się przy szkółce leśnej w Przejeździe.

5 września 2021 roku pracownicy nadleśnictwa ustawili namiot wystawienniczy uczestnicząc w III Festynie dla Życia i Rodziny organizowanym przez parafię pw. NMP Królowej Polski w Pionkach. Również współpracujący z nadleśnictwem członkowie Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach dołączyli do ekspozycji.

12 września odbył się kolejny wyścig rowerowy z cyklu „Legia MTB Maraton”. Jak zwykle część trasy wyścigu przebiegała przez lasy Nadleśnictwa Kozienice. Również 12 września obok siedziby nadleśnictwa, w lasach leśnictwa Podgóry, zorganizowano trasę zawodów sportowych w biegach przełajowych, na dystansach 5 i 10 km. Zawody te organizowali: Burmistrz Miasta Pionki, POSiR i Nadleśnictwo Kozienice, pod nazwą Bieg o Puchar Puszczy Kozienickiej. Impreza objęta była honorowym patronatem przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

18 września Nadleśnictwo Kozienice uczestniczyło w obchodach Dni Puszczy Kozienickiej organizowanych przez Gminę Kozienice na terenie Ośrodka Rekreacji i Sportu. W ramach tej imprezy rozgrywane były zawody sportowe „Hunt Run” – Polowanie na biegaczy oraz „Festiwal Food Trucków”. Oprócz namiotu wystawienniczego również jeden z naszych pracowników – Dariusz Kulhawiec wziął czynny udział w zawodach sportowych.

19 września pracownicy Nadleśnictwa Kozienice uczestniczyli w II Festynie Hospicyjnym w Kozienicach. Leśnicy przygotowali stoisko z degustacją miodów a także przekazali na licytację „Przybornik Grzybiarza” i słoiki z miodem. Na stoisku Nadleśnictwa prowadzono również sprzedaż miodu przekazanego przez pszczelarzy – dochód został przekazany na cel charytatywny, tj. organizację hospicjum. Była to kolejna edycja festynu w której czynnie braliśmy udział. Tego samego dnia miłośnicy dwóch kółek uczestniczący w rajdzie „Jazda z Miasta” dojechali do Leśnego Przystanku Historia znajdującego się na terenie leśnictwa Kociołki, gdzie mieli możliwość zapoznać się z historią i działalnością tego obiektu. Lidia Wierzbicka z ZHR Pionki przybliżyła uczestnikom rajdu zagadnienia związane z historią Puszczy Kozienickiej.

W dniach 18-19 września przez lasy Nadleśnictwa Kozienice przebiegała trasa dwunastego Marszu Szlakiem Bojowym 31 Pułku Strzelców Kaniowskich. Zakończenie imprezy tradycyjnie odbyło się na terenie leśnictwa Kociołki, przy obelisku Strzelców Kaniowskich, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Do tegorocznego Marszu organizowanego przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych włączono także pojazdy historyczne, w tym CHEVROLET 158 VD. Uroczystość zakończenia została uświetniona przez występ muzyczny mieszkańca wsi Augustów, który wykonał koncert pieśni wojskowych. W tegorocznej ceremonii uczestniczył również Jarosław Malinowski – wnuk jednego z żołnierzy (szer. Józefa Chruściela) biorących udział w walkach zbrojnych 31 Pułku Strzelców Kaniowskich. Oprócz wymienionych imprez w tym okresie mamy do czynienia z dużą aktywnością grup szkolnych, a także stowarzyszeń emerytów w zakresie uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych na terenach leśnych. Najliczniejsza grupa to młodzież z Zespołu Szkół Elektronicznych z Radomia – 260 osób.