Lista aktualności Lista aktualności

Jeleniowskie Ścieżki czekają na miłośników MTB

Jeleniowskie Ścieżki to nowa propozycja dla miłośników rowerowego enduro. Warto dodać, że to jedyny kompleks ścieżek typu singletrack w regionie. W ostatnią niedzielę udostępniono trasy dla rowerzystów. Odbyło się oficjalne zakończenie prac i odbyły się premierowe jazdy miłośników jazdy terenowej. Trasy testowało ponad 80 kolarzy!

Jesteśmy pod wielkim wrażeniem pasji, zaangażowania, ale przede wszystkim tytanicznej pracy grupy rowerzystów skupionych wokół Stowarzyszenie Ostrower!


Kiedy 2 lata temu przyszli na rozmowy do Nadleśnictwa Łagów chyba sami nie do końca wierzyli, że budowa pierwszej sieci singletrack w regionie może się udać. Mieli pomysł, ale przede wszystkim ogromną chęć do pracy. Przekonali łagowskich leśników, że bez znacznych finansów są w stanie zbudować w Paśmie Jeleniowskim trasy singletrack, których ideą jest minimalna ingerencja w naturalne środowisko, a jednocześnie dających poczucie bezpieczeństwa i maksymalnej frajdy z jazdy rowerem.


Stowarzyszenie Ostrower podpisało z Nadleśnictwem Łagów porozumienie na użytkowanie terenu na zboczach góry Witosławskiej na cele tras rowerowych.


I ruszyły prace... Bez koparek, bez spychaczy i ciężkiego sprzętu, siłą ludzkich rąk i przy wykorzystaniu rodzimego materiału- kamieni i ziemi. Kilkanaście miesięcy pracy wielu osób, pewnie tysiące roboczogodzin. W sumie ponad 4 kilometry tras, które tworzą dziś 3 trasy- Strumyk, Trzygłów i Świst.


Wobec takiej pasji i zaangażowania rowerzystów nie mogło braknąć dobrej woli leśników z Nadleśnictwa Łagów. Opracowano procedury i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej, na terenie gdzie funkcjonują ścieżki, tak by nie była ona uciążliwa dla korzystających z tras. Nadleśnictwo wsparło również finansowo oznaczenie tras i graficzną stronę przedsięwzięcia, która już oficjalnie nosi nazwę Jeleniowskie Ścieżki.


Przekonaliśmy się też, że trasy są świetnie przygotowane i dostępne zarówno dla doświadczonych rowerzystów, jak i młodych adeptów kolarstwa zjazdowego.


Jesteśmy przekonani, że te trasy będą doskonale służyć szerokiej rzeszy miłośników leśnych aktywności, a jednocześnie przyczynią się do promocji i Pasma Jeleniowskiego i całego regionu!