Lista aktualności Lista aktualności

Leśna Droga Krzyżowa w 76. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów

13 lipca w Nadleśnictwie Suchedniów, leśnictwie Michniów odbyła się uroczystość związana z 76. rocznicą pacyfikacji wsi Michniów. Wyrazem pamięci leśników o tragicznych wydarzeniach była Leśna Droga Krzyżowa.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. za pomordowanych leśników i mieszkańców wsi Michniów przy Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Po niej uczestnicy udali się na ścieżkę edukacyjno-historyczną „Leśna Droga Krzyżowa” łączącą znajdujące się w miejscu dawnej gajówki miejsce pamięci poświęcone rodzinie gajowego Władysława Wikło z Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Następnie przy miejscu pamięci poświęconym rodzinie gajowego Władysława Wikło odbyła się modlitwa za pomordowanych leśników i mieszkańców wsi Michniów, po której w imieniu parlamentarzystów głos zabrał Dariusz Bąk, poseł na Sejm RP podkreślając w jak wyjątkowy sposób leśnicy dbają o miejsca pamięci narodowej. Leśnikom za podtrzymywanie pamięci o tym miejscu podziękowała także Ewa Kołomańska, kierownik Działu Muzealnego Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Uroczystość 76. rocznicy pacyfikacji wsi Michniów zakończono złożeniem kwiatów przy miejscu pamięci poświęconym rodzinie gajowego Władysława Wikło.

Dowiedz się więcej o Martyrologii Wsi Polskich

W uroczystości wzięli udział leśnicy z terenu RDLP w Radomiu na czele z Piotrem Kacprzakiem, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu i Piotrem Fitasem, nadleśniczym Nadleśnictwa Suchedniów, a także Piotr Wawrzyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski, posłowie na sejm Maria Zuba oraz Dariusz Bąk, Agnieszka Buras z domu Wikło i Ewelina Rybarska, nadleśniczy Nadleśnictwa Myślibórz, których rodziny naznaczone były tragedią Michniowa, a także przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu oraz lokalna społeczność.

Leśna Droga Krzyżowa poświęcona jest pamięci leśników, ich rodzin oraz wszystkich, którzy na przestrzeni ostatnich dziejów Polski ponieśli śmierć, zginęli lub zostali zamordowani z rąk najeźdźców, okupantów oraz padli ofiarami systemu totalitarnego w obronie polskości, nigdy nie tracąc wiary w odrodzenie się Wolnej Polski. Jest także hołdem dla mieszkańców Michniowa bestialsko zamordowanych przez Niemców w czasie pacyfikacji wsi w dniach 12-13.07.1943 r., wśród nich gajowego Władysława Wikło, jego żony i siedmiorga dzieci, leśniczego Szczepana Arendarskiego oraz gajowego Romana Malinowskiego i jego syna.

Podczas uroczystości leśnicy z Nadleśnictwa Suchedniów prezentowali sztandar RDLP w Radomiu, a oprawę muzyczną zapewnili sygnaliści.

Leśnicy obecni byli także na uroczystościach 12 lipca poświęconych Dniu Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie Uczestniczyli w nich na czele z Andrzejem Matysiakiem, dyrektorem RDLP w Radomiu, Markiem Szarym, zastępcą dyrektora RDLP w Radomiu oraz Piotrem Fitasem, nadleśniczym Nadleśnictwa Suchedniów. Podczas uroczystości grupa reprezentacyjna Służby Leśnej prezentowała sztandar RDLP w Radomiu.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej nawiązuje do daty brutalnej pacyfikacji Michniowa w lipcu 1943 r., podczas której Niemcy w ciągu dwóch dni zamordowali ponad 200 osób oraz spalili doszczętnie wieś.  Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców spacyfikowanych 817 polskich wsi w czasie II wojny światowe. W ich hołdzie za patriotyczną postawę Prezydent RP Andrzej Duda w 2017 roku podpisał ustawę ustanawiając nowe święto państwowe.