Lista aktualności Lista aktualności

Leśna Droga Krzyżowa w 78. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów

3 września w Nadleśnictwie Suchedniów, leśnictwie Michniów odbyła się Leśna Droga Krzyżowa, która jest wyrazem pamięci leśników o tragicznych wydarzeniach związanych z pacyfikacją wsi Michniów.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej nawiązuje do daty brutalnej pacyfikacji Michniowa w lipcu 1943 r., podczas której Niemcy w ciągu dwóch dni zamordowali ponad 200 osób oraz spalili doszczętnie wieś. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców spacyfikowanych 817 polskich wsi w czasie II wojny światowej. W ich hołdzie za patriotyczną postawę Prezydent RP Andrzej Duda w 2017 roku podpisał ustawę ustanawiając nowe święto państwowe.Uroczystość rozpoczęto od złożenia kwiatów przy grobie zbiorowym ofiar pacyfikacji wsi Michniów przy Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie przez delegację leśników w imieniu uczestników uroczystości.

Leśną Drogę Krzyżową poprzedziło zwiedzanie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, które zostało uroczyście otwarte w 2021 roku podczas obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej oraz 78. Rocznicy Pacyfikacji Wsi Michniów. Przewodnikiem po nim była Ewa Kołomańska, kierownik Muzealnego oraz Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej wraz z pracownikami.

Następnie uczestnicy udali się na ścieżkę edukacyjno-historyczną „Leśna Droga Krzyżowa” łączącą znajdujące się w miejscu dawnej gajówki miejsce pamięci poświęcone rodzinie gajowego Władysława Wikło z Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Poprowadzili ją ks. Stanisław Picheta, proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ze Wzdołu Rządowego oraz duszpasterze leśników ks. prałat Franciszek Berak oraz ks. Dariusz Kowalski.

Podczas dalszej części uroczystości przy miejscu pamięci poświęconym rodzinie gajowego Władysława Wikło odbyła się msza św. za pomordowanych leśników i mieszkańców wsi Michniów, po której złożono kwiaty przy miejscu pamięci poświęconym rodzinie gajowego Władysława Wikło.

Dowiedz się więcej o Martyrologii Wsi Polskich

W uroczystości wzięli udział leśnicy z terenu RDLP w Radomiu na czele z Andrzejem Matysiakiem, dyrektorem RDLP w Radomiu i Piotrem Fitasem, nadleśniczym Nadleśnictwa Suchedniów, Dariusz Bąk, poseł na Sejm RP, Cezary Błach, burmistrz Suchedniowa, społeczność Michniowa na czele z Alicją Mańturz, sołtys Michniowa, a także przedstawiciele instytucji i organizacji współpracujących z RDLP w Radomiu.

Podczas uroczystości członkowie grupy reprezentacyjnej RDLP w Radomiu prezentowali sztandar radomskiej dyrekcji, a oprawę muzyczną zapewnili sygnaliści.

Leśna Droga Krzyżowa poświęcona jest pamięci leśników, ich rodzin oraz wszystkich, którzy na przestrzeni ostatnich dziejów Polski ponieśli śmierć, zginęli lub zostali zamordowani z rąk najeźdźców, okupantów oraz padli ofiarami systemu totalitarnego w obronie polskości, nigdy nie tracąc wiary w odrodzenie się Wolnej Polski. Jest także hołdem dla mieszkańców Michniowa bestialsko zamordowanych przez Niemców w czasie pacyfikacji wsi w dniach 12-13.07.1943 r., wśród nich gajowego Władysława Wikło, jego żony i siedmiorga dzieci, leśniczego Szczepana Arendarskiego oraz gajowego Romana Malinowskiego i jego syna.