Lista aktualności Lista aktualności

Leśne Kielce na NIEMAPIE

Kielecka edycja NIEMAPY ma leśne akcenty: ścieżki rowerowe i edukacyjne oraz spacer zapachowy. Partnerem strategicznym projektu są Lasy Państwowe.

Kielecka NIEMAPA przyciąga świętokrzyskimi smakołykami: zalewajką i pączkami od Pańczyka oraz osobliwościami takimi jak UFO – dworzec autobusowy o kosmicznym wyglądzie. Wydawnictwo zaciekawia też scyzorykami na „Sienkiewce" – najsłynniejszej ulicy Kielc i możliwością spędzenia czasu w parku nieopodal baszty Plotkarki oraz skałami na Kadzielni i ciekawymi muzeami – Centrum Geoedukacji, Muzeum Zabawek i Zabawy czy Energetycznym Centrum Nauki. Wśród atrakcji znalazła się też Leśna trasa w mieście – szlak rowerowy utworzony przez Nadleśnictwo Kielce w ramach wspólnej akcji sportowo-rekreacyjnej Lasów Państwowych i Ministerstwa Środowiska „Wolność jest w Naturze". Zostały też uwzględnione ścieżki: Leśne ABC umożliwiająca poznanie gatunków drzew w lesie przy siedzibie kieleckiego nadleśnictwa oraz Sufraganiec – znajdująca się wśród drzewostanów z jodłą w sąsiedztwie malowniczego potoku Sufragańczyk. Tajniki przyrody można okrywać też wybierając się z NIEMAPĄ na spacer zapachowy po kieleckim rezerwacie przyrody Karczówka.

 Wybierz się na spacer z NIEPAMĄ http://niemapa.pl/

NIEMAPA to ilustrowany przewodnik po mieście przeznaczony dla mieszkańców i przez nich tworzony. Został wymyślony przez Mamy Projekt – Małgosię Żmijską i Asię Studzińską, które wspólnie z rodzinami, instytucjami i firmami realizują nieoczywiste działania edukacyjne. NIEMAPĘ robią razem z wydawnictwem Ładne Halo. Jak dotąd powstały NIEMAPY Łódź, Rzeszów, Poznań, Wrocław, Lublin, łódzkie, Gdynia, Warszawa i Kielce. Wszystkie można obejrzeć i pobrać bezpłatnie na www.niemapa.pl. NIEMAPA umożliwia odkrywanie regionalnych ciekawostek na rodzinnych spacerach, nieoczywiste miejsca, lokalne słówka i przysmaki. W pracach uczestniczyli leśnicy z nadleśnictw Kielce, Daleszyce oraz RDLP w Radomiu.

fot. Ola Wojciechowska

Inauguracja kieleckiej edycji NIEMAPY miała miejsce 27 lipca w Parku Miejskim w Kielcach „przy wiklinowych koszach" – miejscu ulubionym przez kieleckie rodziny. Po konferencji prasowej miał miejsce spacer po mieście oraz konkursy dla dzieci, w których leśnicy rozdawali wydawnictwa Lasów Państwowych. Wokół NIEMAPY organizowane są także inne wydarzenia, w które wpisuje się projekt. Kieleccy leśnicy będą promowali i rozdawali NIEMAPĘ 24 września na ulicy Sienkiewicza podczas Darów Świętokrzyskich Lasów – cyklicznej imprezy Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Świętokrzyska.