Lista aktualności Lista aktualności

Leśne mikołajki na sportowo

Pierwszy grudniowy weekend sprzyjał wydarzeniom sportowym w lesie w atmosferze mikołajek. Leśnicy chętnie organizują wydarzenia podczas których pasjonaci uprawiania aktywności w lesie mogą łączyć sport, przebywanie w lesie i dobrą zabawę. Tak było w nadleśnictwach: Kozienice, Przysucha i Daleszyce.

Artur Mazur, Nadleśnictwo Kozienice

Maszerowali przez Puszczę z Mikołajem

5 grudnia odbyła się 13. edycja „Mikołajkowego Nordic Walking”. Tym razem uczestnicy marszu spotkali się przy pomniku pszczoły w uroczysku „Bartny Kąt” na terenie leśnictwa Jaśce w Nadleśnictwie Kozienice.

Uczestników marszu powitał zastępca nadleśniczego Artur Mazur wraz z Lidią Zaczyńską, którzy przedstawili program marszu i zaprosili do krótkiej rozgrzewki przygotowanej przez Henryka Motykę, instruktora nordic walking.

Tym razem trasa ok. 5 km wiodła po dawnym nasypie kolejki wąskotorowej, obok użytku ekologicznego zwanego „Kaczym Ługiem”, rezerwatu przyrody „Ponty”, jodłowych drzewostanów leśnictwa Przejazd, zbiornika wodnego tzw. „holenderskiego”, aż do miejsca postoju pojazdów przy szkółce leśnej.

W trakcie marszu miały miejsce dwa przystanki tematyczne, które omówił zastępca nadleśniczego, a dotyczyły one ciekawych obiektów usytuowanych na trasie marszu. Tematyka dotyczyła form ochrony przyrody, w szczególności użytków ekologicznych, ochrony zasobów wodnych, ochrony bioróżnorodności oraz szkód w drzewostanach wywoływanych przez zmiany klimatu na przykładzie ekspansji jemioły. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również prelekcja leśniczego Ryszarda Wziątka dotycząca bartnictwa i pszczelarstwa, która miała miejsce w „Leśnej Barci”.

Finał wydarzenia odbył się w miejscu postoju pojazdów przy szkółce leśnej Przejazd, gdzie dla uczestników przygotowano konkursy tematyczne z nagrodami, przekazywano wydawnictwa Nadleśnictwa Kozienice i RDLP w Radomiu, odbyła się degustacja miodów, a dla uczestników przygotowano gorący posiłek.

W trakcie marszu dodatkowym okolicznościowym akcentem było przekazanie koszulek z nadrukami i przypinkami.

Mikołajkowy nordic walking ma już stałych fanów, dla których jest to nieodłączny składnik przedświątecznej atmosfery. Z roku na rok uczestniczy w nim coraz więcej osób, w tym roku na plenerową imprezę przybyło ponad 200 osób, wszyscy z mikołajkowymi akcentami ubioru.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

Robert Kozieł, Nadleśnictwo Przysucha

I Przysuski Bieg Mikołajkowy

05 grudnia, w Nadleśnictwie Przysucha na terenie obiektu turystycznego „Skałki” w pięknej zimowej scenerii odbył się I Przysuski Bieg Mikołajkowy.

Celem imprezy było upowszechnianie biegania, jako najpopularniejszej formy ruchu, popularyzacja biegania na terenach leśnych, promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród mieszkańców regionu.

W zawodach wzięło udział 104 zawodników w różnym wieku, wśród nich rodziny z dziećmi, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze. W warunkach terenowych, na trasie wyznaczonej wzdłuż ścieżki dydaktycznej „Rawicz”, mieli oni do pokonania 3,5 kilometrowy dystans.

W kategorii mężczyzn rywalizację wygrał Patryk Stypułkowski, drugie miejsce na podium zajął Jakub Abramczyk, a trzecie miejsce przypadło Grzegorzowi Nesce. W kategorii pań ze zwycięstwa cieszyła się Dominka Sobótka, drugie miejsce zajęła Agnieszka Kowalska, a trzecie Izabela Konobrodzka.

Wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w biegu należą się wyrazy uznania i serdeczne gratulacje. Każdy biegnący na pamiątkę otrzymał symboliczną czapkę Mikołaja oraz pamiątkowy medal z logo biegu.

Zarówno na uczestników biegu, jak i kibiców czekało wiele atrakcji. Dla najmłodszych zostało przygotowane przez Nadleśnictwo Przysucha stoisko edukacyjne z licznymi grami i zabawami dydaktycznymi, ciekawostkami przyrodniczymi oraz pokazem sokolniczym. W quizie z wiedzy przyrodniczej można było zdobyć atrakcyjne nagrody.

Członkowie Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr Hubala zaprezentowali się w mundurach z II wojny światowej, a dla chętnych umożliwili przejażdżkę konną, co stanowiło dużą atrakcję, szczególnie dla najmłodszych dzieci.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwała służba medyczna, straż pożarna i policja. Niespodzianką dla wszystkich okazało się stoisko przygotowane przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Dębinianki” z Dębin, na którym można było skosztować pysznych smakołyków.

Każdy z uczestników mógł skorzystać z ciepłego posiłku i upiec kiełbasę na ognisku. Świąteczną atmosferę wydarzenia dodatkowo podgrzała zorganizowana przez uczestników biegu charytatywna zbiórka pieniędzy na pomoc w leczeniu chorego chłopca – Maksa.

Atmosfera i sprawna organizacja zawodów zapewne skłoni wielu uczestników do udziału w kolejnych edycjach biegu, do czego zachęcał również nadleśniczy Nadleśnictwa Przysucha Czesław Korycki, nawiązując do organizowanego co rok, cieszącego się dużym powodzeniem Biegu Służb Mundurowych – a więc do zobaczenia za rok!

Paweł Kosin, Nadleśnictwo Daleszyce

Mikołajkowy Biegam Bo Lubię Lasy

Mikołajkowo zakończono sezon Biegam Bo Lubię Lasy w Nadleśnictwie Daleszyce. Ostatnie zajęcia mijającego sezonu miały niezwykłą – świąteczną oprawę. Organizatorzy, wśród których byli daleszyccy leśnicy tym razem zaprosili całe rodziny do wspólnej aktywności – nad zalewem w Borkowie były biegi dorosłych i dzieci oraz morsowanie. Był Mikołaj (nawet nie jeden), były śnieżynki, były renifery, była jemioła, był też gość specjalny – znakomity pięściarz Krzysztof Diablo Włodarczyk.

Zajęcia, podobnie jak w ubiegłym roku zakończyły się ogniskiem oraz losowaniem nagród. Leśnicy podziękowali trenerce Wiolecie Jończyk za cały sezon coniedzielnych zajęć biegowych, a uczestnikom za aktywne spędzanie czasu w lesie.

Biegam bo Lubię Lasy to wspólna inicjatywa Lasów Państwowych i Fundacji Wychowanie przez Sport, polegająca na organizacji leśnych treningów biegowych w 30 lokalizacjach w kraju. Na terenie naszej dyrekcji Nadleśnictwo Daleszyce było jedyną lokalizacją akcji.