Lista aktualności Lista aktualności

Leśni patroni – św. Gwalbert, Hubert, Franciszek

Dbając o las leśnicy nie zapomnieli o patronach, którzy zapewniają im opiekę i opatrzność. Święty Gwalbert, Franciszek i Hubert dbają o powodzenie ich pracy, leśne stworzenia i udane łowy. Wędrując lasami radomskiej dyrekcji można zobaczyć wiele śladów kultu leśnych patronów.

Na początku listopada obchodzony jest dzień świętego Huberta - patrona myśliwych. Tego dnia lub w następujący po nim weekend odbywają się hubertusy, hubertowiny, czyli polowania hubertowskie. Mają one uroczysty charakter, który tworzą: msza święta, sygnały myśliwskie, często ślubowanie nowych myśliwych oraz biesiada myśliwska. Święty Hubert, w czasach swojej młodości wiele czasu spędzał na polowaniach, miał zamiłowanie do lasu. Prowadził intensywne, wręcz hulaszcze życie. W górach podczas polowania w Wielki Piątek spotkał w lesie białego jelenia z jaśniejącym pomiędzy porożem krzyżem. Usłyszał przestrzegający przed dotychczasowym życiem głos Stwórcy. Nawrócił się, udał się na służbę bożą, z czasem został biskupem. Jeszcze za życia przypisywano mu moc uzdrawiana. Stał się patronem myśliwych.

Patronem leśników jest natomiast św. Jan Gwalbert. W 1951 roku pod jego opiekę brać leśną oddał papież Pius XII. Jan Gwalbert urodził się w 995 roku we Florencji. Kiedy zabito jego brata, postanowił dokonać zemsty. Jednak pod wpływem błagania mordercy o litość przebaczył zbrodniarzowi i zmienił postawę życiową.

Jan Paweł II w lipcu 1987 roku w Dolomitach podczas homilii wygłoszonej dla leśników w następujących słowach przypomniał postać patrona: „(…) za sprawą tajemniczego działania łaski dał heroiczne świadectwo cnoty przebaczenia i poświęcił się Bogu w życiu kontemplacyjnym… (...) w zaciszu Vallombrosa, gdzie założył wspólnotę monastyczną benedyktynów… Jak podają najdawniejsze świadectwa, Jan Gwalbert, wierny zawołaniu „Módl się i pracuj", wraz ze swymi współbraćmi poświęcił się w leśnym zaciszu Apeninów Toskańskich modlitwie i sadzeniu lasów. Oddając się tej pracy uczniowie św. Jana Gwalberta poznawali prawa rządzące życiem i wzrostem lasu. W czasach, kiedy nie istniała jeszcze żadna norma dotycząca leśnictwa, zakonnicy z Vallombrosa, pracując cierpliwie i wytrwale, odnajdywali właściwe metody pomnażania leśnych bogactw" („L'Osservatore Romano" 8, 1987).

Św. Jan Gwalbert jest przedstawiany z księgą, a niekiedy z sadzonką drzewa liściastego w dłoni. Jego wspomnienie obchodzone jest 12 lipca. Na terenie Nadleśnictwa Kozienice przy szkółce leśnej Przejazd znajduje się ufundowana przez leśników kapliczka ku czci św. Jana Gwalberta.

Jest jeszcze jeden święty, który towarzyszy leśnikom w ich pracy – to św. Franciszek z Asyżu, patron ekologów i przyrodników, miłujący wszelkie stworzenia. Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Franciszka 4 października.

Warto podczas wędrówki leśnymi ścieżkami zatrzymać się przy figurkach czy kapliczkach leśnych świętych i poświęcić chwilę na rozmyślania oraz poprosić o wsparcie w pracy i realizacji pasji związanych z lasem i przyrodą.