Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy na Dniach Ochrony Środowiska

9 września leśnicy z nadleśnictw Kozienice, Radom i Zwoleń w ramach Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka” obecni byli na Dniach Ochrony Środowiska w Łazienkach Królewskich w Warszawie. To był świetny dzień spędzony na opowieściach o pracy leśnika, szczególnie o działaniach na rzecz ochrony środowiska.

Leśnicy z naszego terenu edukowali i prowadzili warsztaty razem z leśnikami z innych regionów kraju i instytucji oraz organizacji związanych z ochroną środowiska.

Leśnicy i współpracujący z nimi pszczelarze ze Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach mówili o wspólnych działaniach prowadzonych w Puszczy Kozienickiej na rzecz bartnictwa i pszczelarstwa oraz o działaniu Pszczoły wracają do lasu w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych. Była degustacja miodów, "żywy" ul i warsztaty wykonywania świeczek z węzy. Leśnicy przekazywali mieszanki nasion roślin miododajnych do wysiania tym, którzy chcą wzbogacić bazę pożytków dla pszczół w swojej okolicy.

Leśnicy przygotowali warsztaty dla dzieci nawiązujące do projektu dotyczącego ochrony nietoperzy realizowanego na terenie nadleśnictw Puszczy Kozienickiej. Podzielili się też swoimi problemami związanymi z masowym występowaniem kornika ostrozębnego, który stanowi duże zagrożenie dla drzewostanów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Więcej o Dniach Ochrony Środowiska na stronie: http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/tradycja-i-nowoczesnosc-atrakcyjne-dni-ochrony-srodowiska

Wśród zagadnień prezentowanych na stoisku był też projekt dotyczący Leśnych Gospodarstw Węglowych, działania w ramach małej retencji nizinnej, las jako zmiana, czy korzyści płynące z lasów takie jak drewno, grzyby oraz wartości związane z lasem jako miejscem rekreacji i turystyki. Można też było obejrzeć i dowiedzieć się jak założyć las w słoiku – mini las dla każdego. Leśnicy dzielili się też swoimi doświadczeniami związanymi z kleszczami.

Ten dzień był pracowity, ale wypełniony satysfakcją z rozmów i warsztatów dla mieszkańcami stolicy.