Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy uczcili pamięć

Leśnicy z terenu RDLP w Radomiu uczcili 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wzięli także udział w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystości rocznicowe odbyły się 9 i 10 kwietnia. 9 kwietnia złożone zostały kwiaty pod pomnikiem Lecha i Marii Kaczyńskich przez delegację leśników reprezentujących RDLP w Radomiu, w tym Andrzeja Matysiaka, dyrektora RDLP w Radomiu oraz Marka Szarego, zastępcą dyrektora ds. ekonomicznych i rozwoju, a następnie sprawowana była msza święta w kościele Ojców Bernardynów w intencji 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, po której odbył się koncert z udziałem Jerzego Zelnika oraz kompozytora Roberta Grudnia. Wystąpili także soliści Opery i Teatru Muzycznego w Łodzi.

10 kwietnia delegacja reprezentująca RDLP w Radomiu oraz Nadleśnictwo Radom wraz z pocztem sztandarowym wzięła udział w mszy świętej w intencji ofiar katastrofy w kościele garnizonowym w Radomiu. Podczas uroczystości obecna była rodzina pochodzącego z Radomia kapitana Artura Ziętka, który zginął w katastrofie, parlamentarzyści, służby mundurowe, władze samorządowe i mieszkańcy. Uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy przy siedzibie Urzędu Miejskiego – w miejscu, gdzie 10 kwietnia 2010 r. gromadzili się i zapalali znicze mieszkańcy Radomia, a także przy pomniku pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Leśnicy z RDLP w Radomiu wraz ze sztandarem obecni byli także na uroczystościach centralnych w Warszawie.

Leśnicy obecni byli także na uroczystościach 13 kwietnia poświęconych Obchodom Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Wzięli w nich udział także przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, pocztów sztandarowych, w tym RDLP w Radomiu. Odmówiono modlitwę, odczytano apel pamięci, a także zaprezentowano salwę honorową. Następnie leśnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i wzięli udział w uroczystej mszy świętej w Kościele Garnizonowym w intencji pomordowanych w 1940 r. jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków i zaginionych na Wschodzie. Zbrodnia Katyńska to jedno z najbardziej bolesnych wydarzeń naszej historii, a wśród pomordowanych 79 lat temu polskich oficerów, funkcjonariuszy służb mundurowych i urzędników państwowych byli także leśnicy.