Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy uczcili Święto Niepodległości

Leśnicy wzięli udział w z obchodach 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Byli obecni na uroczystościach oraz upamiętnili miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi, uczestniczyli też w wydarzeniach sportowych organizowanych w tym dniu.

W obchodach w Radomiu wzięli udział leśnicy z biura radomskiej dyrekcji LP oraz Nadleśnictwa Radom i Nadleśnictwa Kozienice. Oddali hołd przy miejscach pamięci narodowej znajdujących się przy budynku radomskiej dyrekcji, a następnie przemaszerowali wraz z pocztem sztandarowym spod siedziby RDLP do Katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tam przyłączyli się do pozostałych uczestników uroczystości, wśród nich parlamentarzystów, władz, służb mundurowych, kombatantów, harcerzy i mieszańców Radomia. Na obchodach byli też obecni radomscy ułani, Orkiestra Wojskowa z Radomia, Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana oraz młodzież z radomskich szkół.

Mszę św. w intencji daru wolności oraz ojczyzny celebrował JE ks. bp. Henryk Tomasik. Ordynariusz Diecezji Radomskiej podczas kazania przypomniał historię powstania i znaczenie słów hymnu polskiego oraz apelował o dobre wykorzystanie daru wolności społecznej i osobistej.

Po mszy św. uczestnicy przemaszerowali w stronę Placu Konstytucji 3 Maja. Tu przy Grobie Nieznanego Żołnierza wystawiona została warta honorowa, odegrano hymn państwowy oraz złożono meldunek Dowódcy Garnizonu Radom. Wręczono także odznaczenia. Po Apelu Poległych złożono kwiaty będące wyrazem pamięci o czynach niepodległościowych, ale i radości z wolnej Polski. Leśnicy oddali cześć oraz złożyli kwiaty także pod Pomnikiem Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pod Pomnikiem Czynu Legionów w Rynku.

W uroczystościach patriotycznych i wydarzeniach sportowych organizowanych lokalnie w związku z 99. Rocznicą Odzyskania Niepodległości wzięli udział leśnicy z pozostałych nadleśnictw RDLP w Radomiu, w tym Barycz, Chmielnik, Daleszyce, Grójec, Jędrzejów, Marcule, Ostrowiec Świętokrzyski, Pińczów, Przysucha, Skarżysko, Starachowice, Stąporków, Suchedniów, Włoszczowa  i Zwoleń.