Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W związku z Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowionym 1 marca dla upamiętnienia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 leśnicy biorą udział w oficjalnych uroczystościach, ale też włączyli się w organizację wydarzeń plenerowych i sportowych.

Na terenie RDLP w Radomiu są to trzy inicjatywy:

- Noc Wyklętych na terenie Przystanku Historia IPN w Puszczy Kozienickiej (Gajówka ZHR k. Augustowa). W programie od godz. 18 do 23: zwiedzanie Partyzanckiej Izby Historycznej z prof. Markiem Wierzbickim z IPN, premiera pokaz filmu Przemysława Bednarczyka pt. „Radomianie dla Niepodległej”, rekonstrukcja historyczna „Dzień w oddziale leśnym por. Franciszka Jaskulskiego ps. "Zagończyk", a także konkurs historyczny o Żołnierzach Wyklętych dla młodzieży i dorosłych. Na zakończenie patriotyczne śpiewanki przy ognisku.

- Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski włączyło się w organizację 3 marca biegu „Tropem Wilczym” upamiętniającego pamięć Żołnierzy Wyklętych. Jest on organizowany w tym regionie po raz pierwszy. Patronem ostrowieckiej edycji jest generał Antoni Heda „Szary”, honorowy obywatel Ostrowca Świętokrzyskiego. Uczestnicy będą mieli do przebiegnięcia dwie trasy - honorową o długości 1963 metrów i zwykłą, mierzącą 10 kilometrów. Została ona wyznaczona terenie leśnictwa Zwierzyniec, w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin.

- Nadleśnictwo Radom pomaga w organizacji biegu „Tropem Wilczym”, który odbędzie się na terenie Puszczy Kozienickiej w Jedlni-Letnisku. Trasa wyznaczona została w lesie, wokół zalewu w Siczkach oraz przy Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku. Ideą biegu zapoczątkowanego w 2013 r. przez Fundację Wolność i Demokracja, w którym w 2018 roku w 333 miastach w Polsce, 8 za granicą oraz 7 misjach zagranicznych wzięło udział 70 tys. biegaczy, jest łączenie aktywności fizycznej i pamięci o tych, którzy nawet 20 lat po zakończeniu wojny walczyli za wolność Polski. Podstawowy dystans śladem „Wilków” o długości 1963 m upamiętnia rok śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Bieg w Jedlni-Letnisku organizowany jest przez Jedleński Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchów „Niezłomni" (ZHR) i odbywa się po raz czwarty. Każdy z uczestników biegnie w koszulce z wizerunkiem wybranego Bohatera. Wszyscy otrzymają pamiątkowe medale. Bieg Tropem Wilczym w regionie odbywa się także w innych miejscach.

Leśnicy wezmą też udział w oficjalnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, m.in. w Radomiu i Białobrzegach.