Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy wsparli społeczną inicjatywę sprzątania śmieci

Leśnicy z Nadleśnictwa Skarżysko włączyli się w społeczną akcję mieszkańców Skarżyska-Kamiennej. Podczas minionego weekendu sprzątali wspólnie śmieci.

Kogo denerwują śmieci w lesie? Chyba każdego, kto ten las kocha i lubi w nim przebywać. A jednak w każdym lesie można znaleźć śmieci przyniesione przez człowieka. Czasami jest to pojedyncza butelka lub puszka porzucone przy drodze, a czasami całe „wysypisko” przywiezione samochodem. Długo staraliśmy się zrozumieć ludzi, którzy to robią. Okazało się, że świat ciągle skrywa tajemnice nie do przeniknięcia. Dotyczy to również motywacji ludzi wyrzucających śmieci do lasu, mimo że i tak za ich wywóz co miesiąc płacą (czy wystawią pojemnik przed bramę, czy też nie).

Mieszkańcy Skarżyska-Kamiennej zainicjowali akcję sprzątania lasu. Na portalu społecznościowym zostało zamieszone ogłoszenie, pod którym podpisało się kilka osób. Została utworzona grupa sprzątamy lasy Skarżyskie. Na inicjatywę odpowiedziało również Nadleśnictwo Skarżysko, które ze swojej strony zapewniło worki oraz utylizację śmieci. W ostatnią sobotę o godz. 10 kilka chętnych osób zebrało się w umówionym miejscu z zachowaniem wszystkich reżimów sanitarnych, udało się na spacer i każdy posprzątał mały kawałek lasu. Wszyscy bardzo zadowoleni ze spaceru i każdy dumny, że mógł zrobić coś dobrego dla siebie, lasu i innych.

Liczymy, że praca zostanie doceniona przez pozostałych mieszkańców i tak, jak zabierają ze sobą różne rzeczy na spacer – prośba, aby puste opakowania, które prawie nic nie ważą również zabrali z powrotem do kosza.

Liczymy, że kolejne akcje zachęcą większą liczbę mieszkańców do angażowania się w ramach akcji #zabierz5zlasu. Akcja ma na celu porządkowanie terenu, w którym przebywamy. Będąc w lesie zabierz 5 (minimum, może być więcej!) śmieci znalezionych w lesie do domu i wyrzuć je do śmieci domowych, pamiętając o sortowaniu. Pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.