Lista aktualności Lista aktualności

Mała retencja wodna na konferencji

14 czerwca podczas konferencji w biurze RDLP rozmawialiśmy o retencji wodnej. To temat, który połączył naszą dyrekcję i radomskie Wodociągi Miejskie. Okazało się, że i leśnicy i Wodociągi Miejskie realizują projekty dotyczące retencji wodnej, my w lasach, oni w mieście. Mamy podobne cele i pomysły. Łączy nas troska o zasoby wody i problemy z suszą.

Na wspólnej konferencji zorganizowanej w biurze RDLP wraz z Ligą Ochrony Przyrody przedstawiliśmy realizacje i plany dotyczące projektów oraz rozstrzygnęliśmy konkurs dla szkół "Woda blisko mnie".

Zaplanowane efekty rzeczowe i ekologiczne głównych przedsięwzięć projektu RadomKlima przedstawił Michał Zdybiewski, rzecznik prasowy w Wodociągach Miejskich w Radomiu, specjalista-branżowca w projekcie LIFE RadomKlima. Zagadnienia dotyczące małej retencji nizinnej na terenie RDLP w Radomiu omówił Grzegorz Ożóg, naczelnik Wydziału Infrastruktury Leśnej RDLP w Radomiu.

Wodociągi są współbeneficjentem projektu LIFE RadomKlima, a na terenie nadleśnictw naszej dyrekcji zbudowaliśmy i wyremontowaliśmy w latach 2007-2015 w 9 nadleśnictwach aż 84 obiekty (23 zbiorniki wodne i 61 zastawek i innych urządzeń piętrzących), w których zretencjonowaliśmy ok. 1,1 mln m³ wody. Działania prowadzone były w ramach ogólnopolskiego projektu Lasów Państwowych "Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych” realizowanego w ramach III osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obiekty te możecie spotkać w nadleśnictwach: Barycz, Daleszyce, Kielce, Łagów, Radom, Stąporków, Staszów, Zagnańsk i Zwoleń. To nie koniec. Kolejny projekt, w którym uczestniczymy to "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych". Zamierzamy w latach 2016-2022 w nadleśnictwach Dobieszyn, Kielce, Zwoleń i Staszów zbudować zbiornik wodny, zrewitalizować stawy i inne zbiorniki wodne oraz zbudować i przebudować urządzenia piętrzące. Wszystko po to, by wzmocnić odporność na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w lasach.

Podczas konferencji uczestnicy oglądali wystawę prac nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie Woda blisko mnie oraz multimedialną prezentację zdjęć autorstwa Doroty Wólczyńskiej z Zarządu Okręgu LOP w Radomiu utrzymanej w tematyce konferencji, a także wystawę STOP zaśmiecaniu lasów – plakatów pokonkursowych Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.