Lista aktualności Lista aktualności

Miejsce pamięci na Trzech Stawach

18 maja podczas uroczystości upamiętniającej 100-lecie Bitwy Warszawskiej i 140-lecie RDLP w Radomiu poświęcono rocznicowy krzyż przy Trzech Stawach, jednym z ulubionych miejsc turystycznych dla mieszkańców okolicznych miejscowości i osób przyjeżdżających w rejon Puszczy Kozienickiej na terenie Nadleśnictwa Radom.

W 2020 roku, w roku Stulecia Bitwy Warszawskiej RDLP w Radomiu podjęła działania na rzecz upamiętnienia przez leśników tego niezwykle ważnego wydarzenia, w którym udział brali również leśnicy. Sytuacja spowodowana sytuacją pandemii uniemożliwiła organizowanie wydarzeń na te okoliczności w 2020 r. Dlatego leśnicy kontynuują upamiętnienie tych rocznic nawiązujących do wydarzeń historycznych, jak i przyrodniczych oraz kulturowych. Ich efekty i relacje oraz okolicznościowa publikacja zostały udostępnione społeczeństwu w ramach multimedialnego projektu Leśnicy na Stulecie Zwycięstwa: http://www.lesnicynastuleciezwyciestwa.pl/Na uroczystości obecni byli Andrzej Matysiak, dyrektor radomskiej dyrekcji, Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. gospodarki leśnej, Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom wraz z pracownikami.

Dla upamiętnienia 100-lecia Bitwy Warszawskiej i 140-lecia powstania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odsłonięto i poświęcono krzyż, pod którym złożono kwiaty. Poświęcenia dokonał ks. Robert Kuropieska, kapelan leśników z parafii Stanisława bp. m. i św. Małgorzaty w Janowcu.

W ramach wydarzenia Piotr Kacprzak przedstawił udział leśników w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wschodniej. Byli to również pracownicy przedwojennego Nadleśnictwa Radom i Jedlnia, w tym 11 gajowych, 2 leśniczych i sekretarz. Wspomniał też ważne daty kształtujące suwerenność i granice Polski oraz budowy niepodległości.

Kwiaty złożono także pod obeliskiem upamiętniającym leśników zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej przy Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku.

Krzyż wzniesiono dzięki pracownikom i leśnikom Nadleśnictwa Radom. Szczególne podziękowania nadleśniczy skierował do zakładów usług leśnych współpracujących z nadleśnictwem, w tym za wykonanie krzyża dla Pawła Dei, Tomasza Mleczkowskiego, Krzysztofa Łakomca, Renaty i Janusza Rajchel za zagospodarowanie terenu wokół krzyża oraz Tadeusza Urbana, artysty radomskiego za zaprojektowanie i wykonanie tabliczki.