Lista aktualności Lista aktualności

Narodowe Święto Niepodległości

Leśnicy pamiętali o Narodowym Święcie Niepodległości. Byli obecni na uroczystościach w swoich „małych ojczyznach”. Odwiedzili miejsca pamięci związane z czynami niepodległościowymi oraz uczestniczyli w wydarzeniach sportowych i innych przedsięwzięciach organizowanych w związku ze 102. rocznicą odzyskania niepodległości.

W tym dniu Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu złożył kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom organizacji niepodległościowych w Białobrzegach. W Radomiu pod Pomnikiem Czynu Legionów kwiaty złożyli także Marek Szary, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. ekonomicznych i rozwoju wraz z Jerzym Jackiem Karaśkiewiczem, nadleśniczym Nadleśnictwa Radom. Leśnicy obecni byli także w innych miejscach dających  świadectwo Niepodległej – mogiłach i obeliskach, również tych w lesie.
Leśnicy uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny także w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Więcej o 11 listopada. Święto Niepodległości Polski

Dla pracowników Nadleśnictwa Skarżysko 11 listopada był okazją do odsłonięcia i poświęcenia krzyża rocznicowego, który wzniesiony został przez leśników w hołdzie Bohaterom walczącym za ojczyznę w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą w roku jubileuszu 140-lecia utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Jest to forma upamiętnienia setnej rocznicy Victorii Warszawskiej, gdzie ramię w ramię Polacy stanęli na drodze bolszewizmu i skutecznie obronili odradzającą się po ponad stu latach zniewolenia państwowość. Ze względu na ograniczenia wynikające z obostrzeń sanitarnych uroczystość miała bardzo skromny i symboliczny charakter. Wzięli w niej udział Zbigniew Dąbrowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Skarżysko wraz z delegacją pracowników oraz Anna Leżańska, wicestarosta Starostwa Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Miejsce gdzie postawiono krzyż nie jest przypadkowe. Na początku czerwca 1940 roku Szkoła Podstawowa Nr 1 została zamieniona po raz drugi w więzienie przez przybyłą do Skarżyska grupę SS-manów. Przeprowadzono aresztowania oraz zaczęto zwozić więźniów z Kielc, Starachowic, Iłży, Opatowa, Ostrowca i Sandomierza. 29 czerwca aresztowanych przewieziono do lasku "Brzask" i tam rozstrzelano. Mord na Brzasku był częścią przeprowadzonej na terenie całego Generalnego Gubernatorstwa Akcji A-B wymierzonej w polską inteligencję. Szacuje się, że w lesie na Brzasku straciło życie około 760 osób – czytamy na płycie kamienia. Teraz jest to miejsce pamięci, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła uczestników ogólnonarodowej walki przeciwko faszystom niemieckim, którzy zostali zamordowani w dniach 25-29.6.1940 r.

Leśnicy wzięli udział także w trzeciej edycji Leśnego Biegu dla Niepodległości zorganizowanego przez Technikum Leśne w Zagnańsku. Każdy uczestnik zobowiązany był do pokonania w dniach 09-11 listopada dystansu minimum 5 kilometrów (biegiem, nordic walking, chód) w dowolnym miejscu oraz udokumentowania swojej aktywności poprzez aplikację.