Lista aktualności Lista aktualności

Naucz się kochać lasy

21 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Lasów. Tematem przewodnim w tym roku były lasy i edukacja, a hasło to „Naucz się kochać lasy”.

Międzynarodowy Dzień Lasów okazał się doskonałym czasem, aby spędzić go aktywnie z leśnikami, uświadomić znaczenie lasów dla człowieka, zachęcić do propagowania idei i działalności związanej z lasami, podkreślić rolę lasów dla przyszłych pokoleń.

W związku z Międzynarodowym Dniem Lasów 21 marca leśnicy z Nadleśnictwa Dobieszyn posadzili drzewka z przeznaczeniem na plantację choinek świerkowych.

Na terenie Nadleśnictwa Marcule przy tzw. Ostrowieckim Gościńcu zostały udostępnione społeczeństwu dwie tablice informacyjne o historii garncarstwa w Iłży w powiązaniu z pozaprodukcyjnymi funkcjami lasu. Mówiono o garncarstwie, dziedzictwie regionalnym i kulturowym. W ramach obchodów 22 marca razem z garncarzami, Muzeum Regionalnym w Iłży i młodzieżą przeprowadzono warsztaty ceramiczne „Wokół gliny i lasu” w Centrum Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Marcule. W Centrum Edukacji Przyrodniczej zaprezentowano również wystawę „Święci w papierze wycięci” autorstwa Lucyny Kozłowskiej, lokalnej artystki. Wycinanki tradycyjne, oparte na wycinance kieleckiej i radomskiej, z elementami przyrody, inspirowane legendami, życiem rodzinnym, związane z wiarą, z żywotami świętych – takie dzieła tej artystki można obejrzeć na wystawach i w muzeach regionalnych. W Nadleśnictwie Marcule wystawa będzie dostępna do 13 kwietnia.

Na terenie Nadleśnictwa Kozienice po raz trzeci odbyła się akcja sadzenia drzew gatunków biocenotycznych i miododajnych we współpracy ze Stowarzyszeniem Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej. Posadzone zostały lipy jako domieszki przyszłego drzewostanu na powierzchni wyciętej w 2018 roku z powodu gradacyjnego wystąpienia kornika ostrozębnego.

Leśnicy edukowali także w szkołach i na ścieżkach edukacyjnych. Takie lekcje poprowadzono m.in. w nadleśnictwach Starachowice oraz Zagnańsk. Leśnicy ogłosili również konkursy plastyczne, fotograficzne oraz z wykorzystaniem cyfrowych technologii. Pod hasłem tegorocznych obchodów 28 marca odbędzie się także bieg terenowy dla młodzieży z Belska Dużego zorganizowany przez Nadleśnictwo Grójec.

Dla zrozumienia zasad gospodarowania lasami i znaczenia obszarów leśnych dla spełnienia różnorodnych potrzeb społeczeństwa ważne jest inwestowanie w edukację leśną.