Lista aktualności Lista aktualności

Niebezpieczne wojenne pamiątki w lasach starachowickich

Na terenie Nadleśnictwa Starachowice znaleziono niewypały i niewybuchy z czasów II wojny światowej. Zabezpieczono je zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych podjęli i zabezpieczyli w sumie aż 119 pocisków artyleryjskich oraz ich elementów.

Na powierzchni, na której znaleziono pociski planowano prace z zakresu gospodarki leśnej. Ze względu na przesłanki mogące wskazywać na obecność materiałów wybuchowych Nadleśnictwo Starachowice zleciło specjalistycznej firmie przeszukanie saperskie terenu. W efekcie znaleziono pociski. Sprawę zgłoszono niezwłocznie do Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach – powiedział Grzegorz Wachnicki, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice.

Te niebezpieczne pamiątki pomimo upływu wielu lat od zakończenia drugiej wojny światowej nadal znajdowane są na terenach leśnych. W Polsce jeszcze przed zakończeniem działań wojennych przystąpiono do oczyszczania kraju ze ładunków. Oceniano wówczas, że pod ziemią znajduje się ok. 9 mln min i 25 mln sztuk różnego typu śmiercionośnej amunicji. Jak się okazało, były to dane kilkakrotnie zaniżone. Oficjalnie akcję rozminowania zakończono w 1956 r., jak się okazuje – nie usunięto wszystkich wojennych pamiątek.