Lista aktualności Lista aktualności

Noc Nietoperzy z Kozienickim Parkiem Krajobrazowym

26 lipca odbyła się Noc Nietoperzy na terenie Ośrodka Edukacyjnego Kozienickiego Parku Krajobrazowego w Augustowie. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród lokalnej społeczności. Organizatorem wydarzenia był Kozienicki Park Krajobrazowy.

Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji. Przewodnikiem po nietoperzach był Błażej Wojtowicz z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Po przedstawieniu teorii rozstawione zostały sieci do odłowu nietoperzy. Efektem odłowów podczas Nocy Nietoperzy były 2 gatunki ssaków –  mroczek późny oraz gacek brunatny z 19 gatunków nietoperzy występujących na terenie Puszczy Kozienickiej na 26 występujących w Polsce.

Ważne jest, że zasadniczy wpływ na tak dobry stan populacji nietoperzy w rejonie Puszczy mają stosowane od lat metody gospodarki leśnej w puszczańskich nadleśnictwach. Metody gospodarcze stosowane w ramach ochrony bioróżnorodności m.in. takie jak dbałość o śródleśne „oczka wodne”, pozostawianie kęp starodrzewia, ochrona drzew dziuplastych czy wywieszanie skrzynek dla nietoperzy – takie działania sprzyjają rozwojowi i ochronie chiropterofauny na naszym terenie.

Puszcza Kozienicka pod względem różnorodności gatunkowej chiropterofauny jest najbogatszym kompleksem leśnym w Polsce. To że występuje tak dużo gatunków wskazuje na to, że nasze lasy charakteryzują się stosunkowo mało skażonym środowiskiem.

W latach 2016-2018 na terenie nadleśnictw puszczańskich: Kozienice, Radom i Zwoleń oraz w Nadleśnictwie Dobieszyn realizowany był program badawczo-monitoringowy dotyczący występowania chiropterofauny na terenach leśnych pn. „Czynna ochrona i monitoring populacji nietoperzy na terenie Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej”. Realizatorem projektu było Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne.

W ramach Nocy Nietoperzy mogliśmy także podziwiać nocne motyle, i dowiedzieć się kilka ciekawostek z ich nocnego życia.

Dziękujemy organizatorom za zaproszenie na tę interesującą lekcję przyrody!