Lista aktualności Lista aktualności

Nominacja dla monografii „Leopold Pac-Pomarnacki – ptasznik i nemrod z Kresów i Radomia”

Monografia „Leopold Pac-Pomarnacki – ptasznik i nemrod z Kresów i Radomia” została doceniona przez jury Nagrody Literackiej Miasta Radomia. Co prawda autor Piotr Kacprzak nie otrzymał nagrody, ale książka znalazła się wśród 3 nominowanych w swojej kategorii.

Nagroda Literacka Miasta Radomia przyznawana jest raz na dwa lata za wydawnictwa związane z miastem lub regionem. W tym roku nagroda obejmowała trzy kategorie: książka literacka (np. poezja, proza, dramat, literatura faktu), książka naukowa/popularnonaukowa (np. monografie, biografie, opracowania historyczne i inne) oraz książka osobna.

Wydana w 2015 roku przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu monografia „Leopold Pac-Pomarnacki – ptasznik i nemrod z Kresów i Radomia” autorstwa Piotra Kacprzaka była jedną z 45 książek zgłoszonych do nagrody. Pokonała 18 tytułów w kategorii książka naukowa/popularnonaukowa.

Organizatorem konkursu była Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu. W skład jury powołanego przez Prezydenta Miasta Radomia w tym roku weszli: dr hab. Arkadiusz Bagłajewski – przewodniczący jury, dr Adam Duszyk, Zbigniew Kruszyński, Sebastian Równy, dr Anna Spólna i Tomasz Tyczyński.

Nominacje i nagrody zostały wręczone 5 grudnia podczas koncertu galowego w sali koncertowej Urzędu Miasta Radomia w trakcie VI Radomskich Targów Wydawnictw Regionalnych. Laureatami nagrody zostali: w kategorii książka literacka Monika Sznajderman za książkę „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”, w kategorii książka naukowa/ popularnonaukowa Łukasz Krzyżanowski za książkę „Dom, którego nie było. Powroty ocalałych do powojennego miasta.” Nagrodę Osobną przyznano Mieczysławowi Szewczukowi za album „Żyć sztuką. Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu”.

*****
Książka autorstwa Piotra Kacprzaka, zastępcy dyrektora ds. gospodarki leśnej, powstawała ponad osiem lat. Jest obszernym opracowaniem w całości poświęconym Leopoldowi Pac-Pomarnackiemu – niezwykłej osobie związanej z Kresami, Radomiem, regionem, łowiectwem, leśnictwem i ochroną przyrody.

Piotr Kacprzak to leśnik, którego pasją stało się poznawanie i dokumentowanie historii lasów i leśnictwa w zasięgu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Na co dzień zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej w radomskiej dyrekcji LP. Interesuje się także ogólną historią regionu. Jest autorem lub współautorem następujących publikacji:
•    125 Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (2005 r.),
•    Lasy Królestwa Polskiego w XIX wieku. Struktura-administracja-gospodarka (2007 r.)
•    Dęby Jana Pawła II. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (2007 r.)  
•    Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska (2008 r.)
•    Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Kozienicka. Lasy Królewskie (2009 r.),
•    Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu (2010 r.),
•    Nadleśnictwo Łagów. 200 lat administracji leśnej (2010 r.),
•    Nadleśnictwo Marcule. Historia lasów, gospodarki i administracji leśnej (2012 r.),
•    Leopold Pac-Pomarnacki - ptasznik i nemrod z Kresów i Radomia (2015 r.),
•    100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Suchej (2017 r.),
•    Nadleśnictwo Zwoleń. Ziemia Jana Kochanowskiego (2017 r.).
Jest ponadto autorem licznych artykułów o tematyce leśnej, historycznej i regionalnej publikowanych w prasie leśnej i regionalnej.