Lista aktualności Lista aktualności

Obelisk na stulecie niepodległości

20 września na terenie Nadleśnictwa Zwoleń odsłonięty został obelisk upamiętniający stulecie odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. To wyraz pamięci o pokoleniach rodaków, szczególnie leśników, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

„Czcząc pamięć bohaterów

Czynu niepodległościowego

Wdzięczni za wolną Ojczyznę”

Leśnicy

Napis o takiej treści pod wizerunkiem orzełka strzeleckiego, protoplasty orzełka legionowego widnieje na obelisku upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej odsłoniętym przy siedzibie Nadleśnictwa Zwoleń, na Ziemi Jana Kochanowskiego. Na uroczystości obecny był Andrzej Konieczny, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz wielu gości z instytucji i organizacji współpracujących z nadleśnictwem i RDLP oraz leśników. Gości powitał gospodarz miejsca nadleśniczy Sławomir Okoń. Osłonięcie poprzedziła msza św. polowa w intencji ojczyzny celebrowana przez miejscowych księży i duszpasterzy leśników pod przewodnictwem ks. Roberta Kuropieski, który homilię zakończył apelem o pamięć poległych w obronie ojczyzny, przytaczając słowa Mistrza Jana Kochanowskiego „A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą Ojczyźnie (…)”.

Po odsłonięciu i wystąpieniach posła Dariusza Bąka i dyrektora Andrzeja Koniecznego, w których padło wiele wzruszających i pokrzepiających dla leśników słów złożono kwiaty przy obelisku. Dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości posadzony został też dąb – potomek dębu Bartka, najsłynniejszego pomnika przyrody w Polsce.

O udziale leśników w czynie niepodległościowych opowiedział Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu, wspominając pracowników Lasów Państwowych, którzy swój los powierzyli Ojczyźnie.

W programie artystycznym wystąpiła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego i Niepublicznego Gimnazjum prezentując program „Ojczyźnie” oraz Zespół Wokalny Domu Kultury w Zwoleniu z Koncertem Polskiej Piosenki, przygotowany pod kierunkiem Piotra Markowskiego.

Na zakończenie Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu podsumował spotkanie i podziękował uczestnikom za przybycie, a Nadleśnictwu Zwoleń za uczczenie 100-lecia niepodległości. Podkreślił, że przez wzniesienie obelisku leśnicy dają wyraz pamięci o przeszłości i dbałości o przyszłość. – Nasze pokolenie leśników daje świadectwo tym, którzy życie oddali za wolność, jest to uczczenie pokoleń rodaków, szczególnie leśników, którzy walczyli o niepodległość. Przytoczył słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”. Dyrektor podkreślił również to, że nasze małe ojczyzny, w których gospodarują leśnicy również są piękne i wyjątkowe.

Obelisk autorstwa Mirosława Dziedzickiego, rzeźbiarza z Garbatki-Letnisko i jednocześnie dyrektora szkoły drzewnej i leśnej wzbogacił teren Nadleśnictwa Zwoleń i upamiętnił wyjątkowy czas świętowania niepodległej.